Ayşen Güven

13 Temmuz Salı 21:00

Hikâyemiz-Müziğimiz: NikoTeini

Moderatör: Ayşen Güven

Asineth Fotini Kokkala - Nikos Papageorgiou

İstanbul’da yaşayan Yunanistanlı müzisyenler Asineth Fotini Kokkala ve Nikos Papayeorgiu, 2020 yılının sonundan beri, NikoTeini ikilisi olarak yaptıkları icra kayıtlarını internet üzerinden dinleyicilerle paylaşıyor. İkili, bu akşamki buluşmamızda, Ege'den ve Kapadokya'dan Rum şarkıları söyleyecek. 


Asineth Fotini Kokkala: Atina'da doğdu. Palini Müzik Lisesi'nde okudu. İpirus Teknik Üniversitesi'nde Geleneksel Halk Müziği bölümünden mezun oldu. Çalışmaları özellikle viyolonsel ve kanun üzerinde yoğunlaştı. Ross Daly 'nın kurduğu Labyrinth Music Workshop'da Ömer Erdoğdular, Evgenios Voulgaris, Haris Lambrakis, Erkan Oğur, Göksel Baktagir, Halil Karaduman, Sokratis Sinopoulos, Derya Türkan, Giorgis Xyluris, Ross Daly gibi çeşitli müzisyenlerin seminerlerine katılmıştır. 2017’de istos yayınevi'nin çatısı altında kendi şefliğiyle istos korosu’nu kurdu. 2020’de istos'ta internet üzerinden Rebetiko ve Yunanistan’ın farklı yörelerini konu alan müzik seminerleri vermeye başladı. Nikos Andrikos’un "motivasyon" ve "sedef" albümlerine (KALAN müzik) viyolonselle, Fulya Özlem ve Akustik Kabare albümüne ise kanunla katıldı. 2019 yılında ise üyesi olduğu Sinafi Trio’nun "İho" albümü yayınlandı. Türkiye'de ve yurtdışında pek çok müzisyen ve grupla birlikte konserler veriyor. 2010'da İstanbul'a Erasmus öğrencisi olarak geldi ve o zamandan beri müzisyen ve müzik öğretmeni olarak İstanbul'da yaşıyor.

Nikos Papageorgiou: 1996 yılında doğdu. Küçük yaşta Evgenios Voulgaris’le lavta öğrenmeye başladı. Nabası Georgios Papageoergiou ile Bizans müziği çalıştı. 2011 yılında Labyrinth Workshop'ta seminer hocalarından olan Murat Aydemir’le tanıştı ve tanbura başladı. Labyrinth Workshop’ta Ross Daly, Sokratis Sinopoulos, Erkan Oğur, Ömer Erdoğdular, Ahmet Erdoğdular ve Derya Türkan gibi önemli müzisyenlerle bir araya geldi. 2014 yılında Patras Üniversitesi’nde Pedagoji Bölümü’nde üniversite eğitimine başladı. 2015'te Nikos Paraoulakis ile “Aura duet” olarak çalışmaya başladı. Lavta ve tanburla müzikal projelerde yer aldı. 2018'den beri İstanbul’da yaşıyor. Burada Panagiotis Neochoritis ve Özer Özel’le çalışma imkânı buldu. Farklı müzisyenlerle bir araya geldi ve konserlere katıldı. Yeniköy Panayia Kumariotissa Rum Kilisesi’nde mugannilik yapıyor.

Ayşen Güven: Gazeteciliğe 2007 yılında Hayat Televizyonu ve Evrensel Gazetesi'nde başladı. Aynı dönemde Evrensel Kültür Dergisi yayın kurulunda yer aldı. Hayat Televizyonu'nda kameramanlık, muhabirlik, politika-bölge editörlüğü ve kültür-sanat programı yapımcılığı ve sunuculuğu rollerini üstlendi. 2016 yılında en son adı Hayatın Sesi olan mecra KHK ile kapatıldı. Zaman zaman Radikal Kitap ve Gazete Müstehak'ta yazdı. 2017-2018 yılları arası DasDas adlı kültür-sanat mekanında çalıştı. NewsLabTurkey ve Inside Turkey’de haber ve röportajları yayınlandı. Şimdilerde Posta Kitap, Evrensel Gazetesi ve Yeni e Dergisi’nde yazı ve röportajları yayınlanmaya devam ediyor. Ayrıca Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu çatısı altında bulunan ve Hrant Dink Vakfı hibesi ile sürdürülen Susma Platformu adlı kültür-sanatta sansür ve otosansür konulu projede koordinatörlük yapıyor. Aynı anda yaklaşık bir yıldır T24 haber sitesinin YouTube kanalı için sanat programı (video söyleşi) içeriği hazırlayıp sunuyor. YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır