10 Temmuz Cumartesi 21:00

Dil, kuir ve bir direniş olarak mutluluk

Moderatör: Özgün Özçer

Ocean Vuong

Edebiyat Konuşmaları

1988 doğumlu Ocean Vuong, gerek K24'ü hazırlayanlar gerekse Kıraathane ekibi olarak bizim epeyce bir zamandır yakından izlediğimiz bir şair ve yazar. Temmuz 2016'da K24'te dünya edebiyatının 36 yaşına varmamış en iyi yazarlarını seçerken, Ocean Vuong'a de yer vermiştik. O sırada Vuong henüz ilk romanı On Earth We’re Briefly Gorgeous'u yazmamıştı ama şiirlerinin gücüyle dikkatimizi çekmişti.

On Earth We’re Briefly Gorgeous 2019'da yayımlandı ve ABD'de büyük yankı yapan, eleştirmenlerin özgüsünü toplayan bu roman sayesinde Ocean Vuong'un da tanınırlığı arttı, okur kitlesi genişledi. Kitap 2020’de, Harfa Yayınları tarafından Deniz Koç’un ödüllü çevirisiyle Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz adıyla Türkçeye kazandırıldı.

Bu sezon, #GençAmerikalıYazarlar serimizde, sizlere Ocean Vuong'la kaspamlı bir sohbet sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz.

Özgün Özçer'in yönelttiği sorular, Ocean Vuong'un romancılığı, şairliği, dille ilişkisi, kuir bakışı, öfke ve mutluluk karşısındaki tutumundan yola çıkıyor ve Vuong'un yanıtlarıyla birlikte dünyanın hâlleri, edebiyatın imkânları, varoluşun anlamı üzerine yepyeni yollara kavuşuyor.

Ocean Vuong: Şair, yazar. 2017’de yayımlanan ilk şiir kitabı Night Sky with Exit Wounds ile en prestijli şiir ödüllerinden T.S. Eliot Ödülü’ne değer görüldü. 2019’da çıkan ilk romanı On Earth We’re Briefly Gorgeous büyük beğeni topladı. Vuong halen Massachusetts Üniversitesi’nde İngilizce Bölümü’nde Yazarlık Programı kapsamında dersler veriyor.

Özgün Özçer: Gazeteci. P24 bünyesinde "yeryüzüne dair her şey" şiarıyla yayın yapan Gezegen24 platformunun koordinatörü. Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi'ne katkı sunuyor. 

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır