Levent Kavas

9 Temmuz Cuma 21:00

‘Mutluluk’: ‘Durum’la ‘değer’

Levent Kavas

Felsefe Konuşmaları

#Yaz2021 sezonumuzda, Felsefe Konuşmaları'nda Levent Kavas'ın üç bölümlük bir konuşma serisi var. Konumuz, Kıraathane olarak bizim özellikle işlemeyi istediğimiz, Levent Kavas ricamızı kırmayınca da, anlatacaklarını heyecanla bekler olduğumuz bir konu: Mutluluk.
 
İşte Kavas'ın "Mutluluk" üzerine konuşmalarının bu ilk bölümüne ilişkin olarak bize gönderdiği not: Ne dersiniz, zorunda mıyız?
 
Bir kavramı (‘mutluluk’ gibi sevimsiz bir kavram da olsa) kurcalamanın yollarından biri, onunla neyin, ne gibi bir şeyin kavrandığını sormaktır. Böyle bir soruşturma ne gibi bir kavramın sözkonusu olduğunu da ele verir. ‘Mutluluk’la bir durumu mu; bir durumun olanağını mı, gerçekliğini mi (dolayısıyla bir olguyu mu); ‘olum’unu, dolayısıyla olumsallığını mı; … kavrıyoruz? Yoksa ‘mutluluk’ bir değer yönelimi mi bildiriyor; öyleyse bir tasarımın kavramı, bir üstkavram mı? Önce ‘mutluluk’un dilbilgisi açısından buna bakalım: Bildirsel tümcelerin alanında mıyız, buyruklar altında mı? Aristoteles, Epikouros, Stoacılar konuştukça Dilber Ay soruyor: “Zorunda mıyım?”
 
Levent Kavas: Hacettepe Üniversitesi'ndeki lisans eğitiminden sonra, yüksek lisansını ve felsefe doktorasını 1995 yılında ODTÜ'de tamamladı. Uzmanlık ve çalışma alanları Eskiçağ Felsefesi, Yeniçağ Felsefesi, Marx, Nietzsche, Wittgenstein'dır. 2012'den bu yana Yeditepe Üniversitesi'nde öğretim üyesi.  

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır