Gülfer Akkaya

8 Temmuz Perşembe 21:00

Vazgeçmiyoruz

Gülfer Akkaya

Kadın Konuşmaları

20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle atılan fesih adımından, başta kadın hareketi olmak üzere toplumun geniş kesimlerinin gösterdiği tepkiye rağmen vazgeçilmedi ve Türkiye Cumhuriyeti, kadına karşı şiddetle mücadele amacıyla hazırlanan uluslararası İstanbul Sözleşmesi'nden 1 Temmuz 2021'de resmen çıkmış oldu.

Geriye, kadın hakları savunucularının #İstanbulSözleşmesindenVazgeçmiyoruz sloganına yansıyan kararlılığı kaldı. Bu kararlılık, şair Birhan Keskin'in 29 Haziran'daki Kıraathane buluşmasında söylediği üzere çok uzun bir zaman geçmeden Türkiye'nin yeniden bu sözleşmeye dahil edilmesini sağlayacak siyasi değişimin hayata geçirilmesini de içeriyor.  

Biz de bu akşamki "Kadın Konuşmaları" yayınımızda İstanbul Sözleşmesi'ne odaklanıyoruz.

Gülfer Akkaya, sözleşmenin alt yapısının ikinci dalga feminizmle ve kadınların kazanımları ile ilişkisini anlatacak. Eviçi erkek şiddeti ile mücadelede devletlerin ortak sorumluluğundan söz edecek.

Akkaya'nın konuşmasında yanıtlamayı deneyeceği bir dizi soru var:

"Sözleşmenin yazılmasında aktif rol alan ve ilk imzacı olan Türkiye neden bu sözleşmede yer aldı, şimdi neden sözleşmeden çıkmak istiyor?"

"Erdoğan’ın açıkladığı 'şiddetle mücadele' paketleri aslında ne diyor?"

"Kadınlar neden İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz diyerek sözleşmede ısrar ediyor?"

"Kadınların sokaklarda yürüttüğü bu mücadele tek tek hayatlarını nasıl etkiliyor?"

Gülfer Akkaya: İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji bölümünden mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde “Kadınların Paralı Günleri” başlıklı teziyle yüksek lisansını yaptı. Hem sokakta mücadele içinde aktif olarak yer alıyor hem masa başına geçip yazıyor. Uzun yıllar gazetelerde kadın sayfası editörlüğü yaptı. Çok sayıda gazete ve dergide yazdı. Halen Siyasi Haber ve Avrupa Forum adlı haber sitelerinde yazmakta. Son yıllarda özellikle Alevi kadınlar üzerine araştırmalar yapıyor, kitaplar yazıyor, bu alanda pratik olarak çalışıyor. 17+ Alevi Kadınlar Grubu üyelerinden. Yayımlanmış altı kitabı var.

 

 

 

 

 

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır