Birhan Keskin

Aslı Serin

Meltem Şahin

Elvin Eroğlu

15 Haziran Salı 21:00

Anıt Sayaç: Bir Şiir, Bir Kitap, Bir Sergi

Elvin Eroğlu

Birhan Keskin - Aslı Serin - Meltem Şahin

Şiir Gecesi

Kıraathane'de 11 Haziran-16 Temmuz 2021 tarihleri arasında gezilebilecek olan "Birinin acısı öbürüne geçmiyor." sergisinin serüvenini konuşacağımız bir akşam.

Şiddetten ölen kadınların adları eklendikçe eklenen o dijital anıt tepemizde yükselirken, Birhan Keskin ve Aslı Serin'in kadın cinayetlerini konu alan "Anıt Sayaç" şiirinin kitaplaşma ve kitabın sergiye dönüşme sürecini konuşuyoruz. 

Birhan Keskin: 1963’te Kırklareli'de doğdu. 1986’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nü bitirdi. İlk şiirini 1984’te yayımladı. 1995-98 arasında arkadaşlarıyla birlikte Göçebe dergisini çıkardı. Çeşitli yayın kuruluşlarında editör olarak çalıştı. 1991-2002 dönemine ait beş şiir kitabı Kim Bağışlayacak Beni ile tek ciltte toplandı. Ba, 2006 Altın Portakal Şiir ödülünü kazandı. Soğuk Kazı ise 2011 Metin Altıok Şiir Ödülü'nü aldı. Fakir Kene 2016’da yayımlandı.

Aslı Serin: 1977, Balıkesir doğumlu. Makine Mühendisi. Adana’da yaşıyor. Kitapları: bu benim.zip (2007), Dans Etmesek de Olur (2012), Değil (2017), Anarya (bu benim.zip ile Dans Etmesek de Olur’un birlikte basımı, 2019).

Meltem Şahin: Marmarisli sanatçı ve tasarımcı. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden fakülte birinciliğiyle mezun olduktan sonra, Fulbright bursuyla gittiği MICA’da illüstrasyon üzerine master yaptı. 2017 yılında, kadın sanatçılardan oluşan PMS adlı Türkiye’nin ilk artırılmış gerçeklik sergisinin küratörlüğünü yaptı. Animasyonları 6 farklı ülkede gösterildi. Instagram’da kullanılan stickerları 180 milyondan fazla görüntülendi. Haziran ayında gifler, animasyonlar ve AI ile ürettiği işleri 4 farklı sanal sergide ve Wrong Biennale kapsamında Tokyo’da sergilendi. Geçtiğimiz aralık ayında yapay zekâ ile ürettiği işi dünyadaki en önemli makine öğrenimi konferanslarından olan NeurIPS’nin sanat seçkisinde yer aldı. Ocak ayında “Digital Art Month” kapsamında “come back” adlı Instagram filtresi Miami’de sergilendi.

Elvin Eroğlu: 1993, Bursa doğumlu. 2012'den beri İstanbul'da yaşıyor. Psikoloji okuyor. Şiirleri Assolist160. Kilometre, Petroleus, Moero ve da baddest’ta yayınlandı. İlk kitabı Roma Benim Kalbim, Yak 160. Kilometre tarafından yayımlandı.

 

 

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır