Joseph Stiglitz

Ayşe Buğra

Andrew Finkel

19 Nisan Pazartesi 21:00

Yeni Yoksullar

Moderatör: Andrew Finkel

Joseph Stiglitz - Ayşe Buğra

Ekonomi Konuşmaları

2001 yılında Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülen Profesör Joseph Stiglitz ile Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Ayşe Buğra, Kıraathane'nin davetiyle yoksulluk ve iktisadî eşitsizlik meselesini, pandeminin yoksullaştırdığı kesimlere odaklanarak tartışmak üzere buluşuyorlar. 

Dünya ekonomisini neredeyse durma noktasına getiren Covid-19 pandemisinin olumsuz iktisadî etkisini en fazla hissedenler hâlihazırda adaletsiz bir gelir dağılımının ve birçok alanda kendini gösteren eşitsizliğin mağduru olan kesimler oldu. Yoksullar daha da yoksullaştı.

Bir de "yeni yoksullar" var. Dünya Bankası "yeni yoksullar"ı, Covid-19 öncesinde, 2020 yılında "yoksul" kategorisine girmesi beklenmeyen, ancak salgından sonra kendilerini bu kategoride bulanlar olarak tanımlıyor ve bu kesimdekilerin sayısını 100 milyon olarak belirliyor. Yine Dünya Bankası'nın tahminlerine göre, 2020'de aşırı yoksulluk yirmi yıldır ilk kez yeniden artış gösterdi. Bizler de Türkiye'de işsizlikten yıldığı, çocuklarının geçimini sağlayamadığı için intihar edenlerin haberlerini okur olduk bir süredir.

Dünya ve özel olarak da Türkiye artan yoksullukla nasıl başa çıkabilir? Yoksulların daha da yoksullaşmasını, gelir dağılımı eşitsizliğinin daha da artmasını önlemek için nasıl politikalar izlenmeli? Kamu harcamaları hangi alanlara yönelmeli? Bir yandan salgını kontrol altına tutmayı, öte yandan ekonominin yeniden canlanmasını nasıl sağlayabiliriz?

İki değerli profesör Joseph Stiglitz ve Ayşe Buğra'nın bu konulardaki tartışmasında moderatörlüğü otuz yılı aşkın süredir Türkiye'de gazetecilik yapan Andrew Finkel üstleniyor.

Ayşe Buğra: Doktora eğitimini McGill Üniversitesi ekonomi bölümünde tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Halen Boğaziçi Üniversitesi’nde Emeritus Profesör olarak sosyal politika alanında ders veriyor. İktisadî Düşünce Tarihi ve İktisat Metodolojisi, Gelişme İktisadı, Karşılaştırmalı Sosyal Politika konularında araştırma ve yayın yaptı. Yayınları arasında İktisatçılar ve İnsanlar, Devlet ve İşadamları; Yoksulluk, Kapitalizm ve Türkiye'de Sosyal Politika; Türkiye’de Yeni Kapitalizm: Siyaset, Din ve İş Dünyası; 21.Yüzyılda Karl Polanyi’yi Okumak gibi kitaplar bulunuyor. Türkiye Bilim Akademisi Derneği üyesi.

Joseph E. Stiglitz: Columbia Üniversitesi'nde öğretim üyesi, OECD bünyesinde İktisadî Performansın ve Toplumsal İlerlemenin Ölçülmesi Yüksek Düzeyli Uzman Grubu'nun eş başkanı ve Roosevelt Enstitüsü baş ekonomisti. Çalışmalarıyla 2001'de Nobel İktisadi Bilimler Ödülü'ne, 1979'da John Bates Clark Madalyası'na değer görüldü. Bir dönem Dünya Bankası Baş Ekonomisti olarak çalıştı. ABD Başkanı'nın İktisadî Danışmanlar Konseyi'ne başkanlık etti. 2000 yılında Columbia Üniversitesi'nde Politika Diyalogu Girişimi'ni kurdu. People, Power, and Profits; Rewriting the Rules of the European Economy; Globalization and Its Discontents Revisited gibi kitapları ABD'de best-seller oldu. 2011'de Time dergisince "dünyanın en etkili 100 kişisi" arasında gösterildi.

Andrew Finkel: Punto24'ün kurucusu ve yönetim kurulu üyesi. 1989'dan itibaren uzun yıllar Türkiye'de gazetecilik yaptı. The Times, The Economist, TIME, CNN ve The New York Times'ın "Latitude" bölümü için çalıştı. Türkçe yayınlanan gazetelerde de köşe yazarlığı yaptı. Media Capture: How Money, Digital Platforms and Governments Control the News (Medyanın Zaptı:Para, Dijital Platformlar ve Devletler Haberleri Nasıl Kontrol Ediyor?) kitabında “Using Old Media to Capture New in Turkey” (Türkiye'de Yeni Medyayı Zaptetmek İçin Eskisini Kullanmak) başlıklı makalenin yazarı. Halen Cornucopia dergisinin lokanta eleştirmeni ve yardımcı editörü.

 

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır