Levent Kavas

16 Nisan Cuma 21:00

Wittgenstein Nasıl Bitirdi? Oyunlar, Yordamlar, Ayıraçlar

Levent Kavas

Felsefe Konuşmaları

Felsefe Konuşmaları serimizde geçen sezon "Agamben Nerden Başlamıştı?" başlıklı bir konuşma yapan Levent Kavas, bu kez Wittgenstein üzerine konuşma davetimizi kabul etti ve konuşmasının özeti olarak şu notu iletti bize:

"Wittgenstein gerek Mantık-Felsefe İncelemesi’nde gerek Felsefe Soruşturmaları’nda (en az) ikili bir güdümkurgu izler: Bir yandan anlam, anlamlılık, anlama sorunlarını odağına alarak birtakım felsefe sorunlarını bu açıdan çözümler, bir yandan da felsefe sorularının olanağının koşullarını sorgular. Böylece iki metinde de kurucu/yıkıcı edimlerin birbirine karşı işlediği bir yapı ortaya çıkar. Bu konuşmada o yapının özellikle Soruşturmalar’da nasıl çalıştığını örneklemeye, dolayısıyla felsefenin olanağının koşullarını Wittgenstein’la birlikte yeniden düşünmeye çalışacağım."

Levent Kavas: Hacettepe Üniversitesi'ndeki lisans eğitiminden sonra, yüksek lisansını ve felsefe doktorasını 1995 yılında ODTÜ'de tamamladı. Uzmanlık ve çalışma alanları Eskiçağ Felsefesi, Yeniçağ Felsefesi, Marx, Nietzsche, Wittgenstein'dır. 2012'den bu yana Yeditepe Üniversitesi'nde öğretim üyesi.  

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır