Ali Kazma

Sinan Eren Erk

2 Nisan Cuma 21:00

Avrupalılar

Moderatör: Sinan Eren Erk

Ali Kazma

Sergi Konuşmaları

Ali Kazma, 5 Mart-30 Nisan 2021 tarihleri arasında İstanbul Edebiyat Evi'nde sergilediğimiz 11 videosunda farklı ülke, ortam ve uğraşlardaki Avrupalıların yaptıkları işlerle bütünleşen portrelerini sunuyor bizlere.

Serginin katalog yazısını kaleme alan eleştirmen Sinan Eren Erk, Ali Kazma'yla söyleşisinde bu portrelerden yola çıkıp Avrupalılar sergisine odaklanmakla birlikte, Ali Kazma'nın sanatını bir bütün olarak daha iyi kavramamıza yönelik sorular da yöneltti.

İlkbahar 2021 sezonumuzu başlatırken, Ali Kazma'nın Avrupalılar / Europeans sergisinin hafta içi her gün 11:00 ile 18:30 arasında ziyarete açık olduğunu hatırlatalım.

Ali Kazma: 1971, İstanbul doğumlu. Liseyi bitirdikten sonra reklam ve fotoğraf okumak üzere 1989’da Amerika’da Colorado Üniversitesi’ne girdi. Londra’da kısa bir süre fotoğraf eğitimi aldı. 1995’te New York’a taşındı. The New School’da film prodüksiyonu alanında yoğunlaştığı "medya" konulu mastır eğitimini tamamladıktan sonra, kısa film ve video projeleri üzerine çalışmaya başladı. 2000’de İstanbul’a döndü ve iki ortakla birlikte kendi prodüksiyon şirketi ‘nnaCo’yu kurdu. ‘nnaCo’, pek çok kısa film ve reklam projesine imza attı. Video çalışmaları uluslararası bienallerde ve sanat kurumlarında sergilendi. Venedik, İstanbul, Sao Paulo, Curitiba, Selanik, Lyon ve Havana bienallerine katıldı. 2013 yılı Venedik Bienali’nde Türkiye Pavyonu’unda solo sergisiyle yer aldı. Eserlerinin sergilendiği kurumlar arasında Musée d’Art Contemporain, Lyon; ARTER, İstanbul; Lenbachhaus, Münih; MAXXI, Roma; Hirshhorn Museum, Washington DC; ve MEP, Paris yer alıyor.

Sinan Eren Erk: 1985, İstanbul doğumlu. Ortaokul ve liseyi Galatasaray Lisesi'nde bitirdi ve ardından Marmara Üniversitesi’nde iktisat alanında eğitim aldı. Yüksek lisansını NABA, Nuova Accademia di Belle Arti’de küratörlük ve görsel sanatlar alanında tamamladı. AICA Türkiye üyesi olan Erk, 12. İstanbul Bienali'nde küratör asistanı, Documenta 13'te katılımcı / konuşmacı ve İstanbul Tasarım Bienali'nde, Milano'da Adhocracy bünyesinde yine küratör asistanı pozisyonlarında çalıştı. Erk, halen çoğunluğu uluslararası projelerde bağımsız küratör ve çeşitli mecralarda sanat yazarı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır