Mehmet Yasemin

Leyla Berk

Vesile Deniz Yücel

19 Mart Cuma 21:00

Ev Konseri: Dvorak, Terzetto

Mehmet Yasemin - Leyla Berk - Vesile Deniz Yücel

Dinleti

Artık her sezon bir ev konserimiz var. Bu sezonki konserimizde, oda müziğinin ölümsüz eserlerinden birini, 1841–1904 yılları arasında yaşamış büyük Çek besteci Antonin Dvorak'ın iki keman ve viyola için yazdığı Opus 74 numaralı Do majör Terzetto'sunu dinliyoruz. Üç değerli sanatçının, kemanda Mehmet Yasemin ve Leyla Berk, viyolada Vesile Deniz Yücel'in yorumlarıyla...
 
Dvorak Terzetto Do majör, op.74
1. Allegro, ma non troppo
2. Larghetto
3. Scherzo vivace
4. Tema con variazoni, poco adagio.
 

Mehmet Yasemin: 1979, İzmir/Alaçatı doğumlu. 1999 yılında DEÜ İzmir Devlet Konservatuvarı Doç. Melek Köyüstün’ün sınıfından mezun oldu. Master eğitimini Almanya'da, Detmold Müzik Yüksek Okulunda Prof. Lukas David’in öğrencisi olarak 2002'de tamamladı. Ardından Prof. Tibor Varga ile Avusturya’nın Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesinde solistlik sınıfında çalışmalarını sürdürdü. 2005 yılından bu yana eğitimci olarak Uludağ Üniversitesi Bursa Devlet Konservatuvarı ve İzmir Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü’de görev yapmış, verdiği solo ve oda müziği konserlerinde, Avrupa, G. Amerika ve Uzak Doğu'nun çeşitli ülkelerinde sahne almış olan sanatçı, aktif sanat hayatını İstanbul’da sürdürüyor. Hâlen MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarında Dr. Öğretim Üyesi olarak eğitim vermektedir.

 
Leyla Berk: Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nı Gülden Turalı'nın öğrencisi olarak bitirdi. Daha sonra çalışmalarına İsviçre’nin Cenevre kentinde Ayla Erduran île devam etti. Eğitimini tamamlayınca yurda dönen sanatçı Fransa, İsveç, İsviçre ve Türkiye'de oda müziği çalışmalarına katıldı ve konserler verdi. Uzun yıllar Borusan Filarmoni Orkestrası'nda görev aldı. Hâlen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası üyesidir.
 
Vesile Deniz Yücel: 1982'de İzmir Devlet Konservatuarı’nın viyola bölümüne girerek Ethem Günöz’ün sınıfında ilk viyola çalışmalarına başladı. 1988'de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne burslu olarak kabul edildi. 1993'te İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda çalışmaya başladı. Kuruluşuna katkıda bulunduğu İstanbul Yaylı Sazlar Kuarteti’nin üyesi olarak yurt içinde ve dışında birçok konserler verdi. Bu kuartetle İtalya’da, ünlü İtalyan Kuartet’in viyolacısı Piero Farulli’nin “Academia Musicale Chigiana” ve “Scula Musica di Fiesole” deki kuartet master sınıfına burslu olarak kabul edildi ve 4 yıl boyunca kuartet eğitimini burada sürdürerek onur diploması almaya hak kazandı. Yuri Bashmet’in Academia Chigiana Musicale’deki master sınıfına burslu olarak kabul edildi ve bu kapsamda konserler verdi. Hâlen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında oda müziği ve viyola öğretmeni. Aktif konser hayatını sürdürüyor.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır