3 Şubat Çarşamba 14:00-18:00

6 Saatte Senaryo Atölyesi

Ömer Altan

Atölye

Bir film senaryosu nasıl oluşturulur? Bu sorunun cevabına ulaşmak için altı saatinizi Ömer Altan'la geçirin.

Film senaryosu yazmayı arzu edenlerle film izlerken senaryo inceliklerini farketmek isteyenler İstanbul Edebiyat Evi'nde bir araya geliyorlar. Hedefiniz ne olursa olsun senaryoya ilgi duyuyorsanız sadece 6 saatte gerçek bir kavrayışa ulaşabilirsiniz.

Sorulara açık etkileşimi yüksek yeni nesil bir atölyede bilginizi rahatça derinleştirdiğinizi farkedeceksiniz. Hızlı ve özgün bir yaklaşımla etkili filmleri ortaya çıkaran senaryo yapısını öğrenecek, izlediğiniz filmleri başka bir ışıkta görmeye başlayacaksınız. 2019 yılında kendi senaryolarından bir seçkiyi Sinematografik adlı kitabında toparlayan Ömer Altan'dan iddialı bir atölye çalışması.

Atölye içeriğine yakınlaşmak için Ömer Altan'ın Sinematografik kitabı hakkındaki söyleşisini şuradan okuyabilir, atölye ile ilgili sık sorulan sorulara verdiği yanıtları ise şuradan dinleyebilirsiniz.

Bu 6 saatlik atölye, senaryo yazma yaklaşımının pratik biçimde anlaşılmasını mümkün kılacaktır. Buradan ayrılan kişi senaryo yazmak konusunda kesinlikle kendini daha yetkin hissedecektir.

Bununla birlikte hikâyesi hazır olan katılımcılar eğer senaryolarını tamamlamak konusunda yardım arıyorlarsa Ömer Altan bu atölyenin ardıl modülü olan Senaryo Teslim Atölyesi'ni de yeterli katılımcı bir araya geldiğinde düzenlemektedir.

Senaryo Teslim Atölyesi geniş zamana yayılır, hedefi 90-100 sayfalık tam senaryo metni oluşturmaktır, katılımcının 6 Saatte Senaryo Atölyesi'nde edindiği bilgiyi  kendi hikâyesi özelinde uygulamasına dayanmaktadır.

Uzun zamandır aklınızda olup da senaryolaştırmakta zorlandığınız hikâyeleriniz varsa bu 6 saat sonrasında Senaryo Teslim Atölyesi'ne katılmayı da düşünebilirsiniz. 6 saatin senaryo ile ilişkinizi değiştirmesine izin verdikten sonra buna ihtiyaç duymamanız da muhtemeldir elbet.

6 Saatte Senaryo Atölyesi, pandemi koşullarında İstanbul Edebiyat Evi'nin atölye odasında "mesafeli" oturmaya ve çalışmaya elverişli bir şekilde ve bu nedenle çok sınırlı katılımla düzenlenecektir. 3 ve 10 Şubat tarihlerinde üçer saatlik çalışma süresi planlanmış, molalar ve ekstra soru-cevap seansları düşünülerek katılımcıların her iki gün de dört saatlerini atölyeye ayırmaları öngörülmüştür.

Altı saatlik atölye çalışmasına katılım ücreti KDV dahil 500 TL'dir. Bilgi almak ve kayıt yaptırmak için lütfen 0536 7184202 no.lu telefonu arayınız.

 

Ömer Altan: İlk kısa film senaryosunu yirmi yıl önce yazdı. İlk kısa filmini on beş yıl önce çekti. Edebî biyografi metinlerine yer verilen İşaret Fişeği, öykülerini içeren Görüntüler, filme çekilmemiş senaryolarından derlenen Sinematografik kitapları yayınlandı. 2019 yılı itibariyle 6 Saatte Senaryo Atölyesi'ni düzenlemeye başladı. Çeşitli mecralardaki metinlerine ve 2021 yılında basılacak Korku: Pandemi çizgiromanının ilk bölümüne internet üzerinden ulaşmak mümkün.

Sadece teyidli katılımcılar için ve ücrete tabi.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır