Mehmet Altan

İştar Gözaydın

İrvin Cemil Schick

Roni Margulies

27 Ocak Çarşamba 21:00

Küreselleşme, Pandemi ve Milliyetçilik

Mehmet Altan - İştar Gözaydın - İrvin Cemil Schick - Roni Margulies

Forum

#NeMutluEşitimDiyene konferans serimizde farklı başlıklarda konuşan dört değerli akademisyen ve yazar, bu akşam Covid-19 pandemisinin devletlerin işlevi, toplumsal eşitsizlik ve özgürlükler konusunda bize neleri hatırlattığını tartışmak için buluşuyorlar. Küreselleşme ve milliyetçilik konularına kapsamlı ve çok güncel bir bakış.

Mehmet Altan: 1953 Ankara doğumlu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini İstanbul'da yaptı. Paris I. Pantheon Sorbonne Üniversitesi'nde, Türkiye-IMF ilişkilerini inceleyen çalışmasıyla 1980 yılında uzman, Türkiye'nin ABD ve SSCB ile ilişkilerini inceleyen teziyle de iktisat doktoru unvanı aldı. Doktora eğitimi sırasında çeşitli gazetelerde yazılar yazdı. Cumhuriyet gazetesinin Paris muhabirliğini yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra gazete yazarlığı ile akademisyenliği birlikte sürdürdü. Kırktan fazla kitabı yayımlandı. Otuz yıl hocalık yaptığı İstanbul Üniversitesi'nde İktisat Politikaları Ana Bilim Dalı Profesörü'yken 23 Eylül 2016'da tutuklandı, bir süre sonra da KHK ile üniversitedeki görevinden uzaklaştırıldı. İki yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra AİHM ve Anayasa Mahkemesi'nin lehine verdiği ihlal kararları ile serbest kaldı ve Yargıtay'ın verdiği hüküm gereğince müebbet istemiyle yargılandığı davada beraat etti. Beraati 8 Kasım 2019'da kesinleşti.

İştar Gözaydın: 1959 İstanbul doğumlu. Ortaöğrenimini Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nde; lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde; lisansüstü çalışmalarını, kazanmış olduğu Fulbright bursu ile, Georgetown University ve New York University School of Law’da tamamladı. 1983'te başladığı akademik kariyerinde 1992’de doktor, 1997’de doçent, 2006’da profesör ünvanlarını aldı. İstanbul Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Gediz Üniversitesi'nde  kadrolu; Boğaziçi ve Sabancı Üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev yaptı. London University Birkbeck College ve London Metropolitan University’de de konuk öğretim üyesi olarak bulundu. 2017 Oslo Üniversitesi, Lisl and Leo Eitinger İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü. Kurucuları arasında yer aldığı Açık Radyo’da 1995’ten bu yana müzik ve hukuk konulu programlar hazırlayıp sunuyor. Aralık 2017’den beri Medyascope’da, ulusal ve uluslararası siyasetin bir grup kadın tarafından değerlendirildiği haftalık Femfikir programının katılımcıları arasında. 2018 Ekim’inden beri Gergedan Kitapevi’nde uzun soluklu seminerler dizisini sürdürüyor.

İrvin Cemil Schick: İstanbul’da doğdu, İngiliz Erkek Okulu ve Robert Kolej’den sonra öğrenimine ABD'de devam etti, Massachusetts Institute of Technology’den matematik doktorası aldı. Uzun yıllar orada kaldı, araştırma-geliştirme alanında çalıştı, üniversitelerde ders verdi. Türkiye’ye döndükten sonra üniversitelerde öğretim üyeliği yaptı. Halen EHESS’te (Paris) tarih dalında ikinci doktorasını tamamlamaya çalışıyor. Çeşitli dillerde yayımlanmış birçok telif ve derleme kitabı var. İlgi alanları (İslam dünyası bağlamında) kitap sanatları, toplumsal cinsiyet ve cinsellik, batınî ilimler ve insan-hayvan ilişkileri.

Roni Margulies: Şair, yazar, gazeteci, tercüman. İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’i bitirdikten sonra İngiltere’nin çeşitli üniversitelerinde okuyarak iktisat doktoru ve Marksist oldu, sonra iktisatla bir daha hiç ilgilenmedi. Bir dönem Londra’da yaşadı, sonra kürkçü dükkânına geri döndü. Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) üyesi. Toplam sekiz şiir kitabı, şiir çevirilerinden oluşan dört kitabı, çocukluk anıları, siyasî tercümeleri ile edebiyat, siyaset ve tarih hakkında birkaç kitabı daha var. Son kitabı Türk’ün Hizmetçisi - Türkiye’de Azınlık Olmak Kasım 2020'de yayımlandı.

 

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır