11 Ocak Pazartesi 13:00

Sahicilik

Karin Karakaşlı - Ayşe Tütüncü

Kitap Stüdyosu

Kitap Stüdyosu devam edecek mi? Yeni kitap ne zaman?

Kıraathane Kitapları'ndan çıkan Gaye Boralıoğlu-Ümit Kıvanç imzalı Haysiyet kitabını okuyanlardan çok sık işittiğimiz sorular bunlar. Cevabımız hep aynı: Kitap Stüdyosu sürüyor, sürecek.

İşte şimdi 2021 sezonumuzu da, yine aynı cevapla, bu kez yeni kitabın adını da koyarak başlatıyoruz.

İstanbul Edebiyat Evi'ndeki Yazar Süiti/Kitap Stüdyosu bir süredir, "Sahicilik" konusu üzerine konuşan yazar Karin Karakaşlı ile piyanist Ayşe Tütüncü'yü ağırlıyor.

Karakaşlı ve Tütüncü'nün "sahicilik" meselesine birçok boyutuyla, edebiyatın, sanatın ve hayatın içinden bakarak ilerleyen konuşmalarını 2021'de sizlere kitap olarak sunacak olmanın heyecanı içindeyiz.

Bugün binamızdaki Kitap Stüdyosu buluşması sadece iki kişilik. Fakat bu buluşmalar serisinin sonunda ortaya çıkacak kitabın, daha geniş, daha kalabalık ve tam anlamıyla çoksesli bir konuşmanın vesilesi olacağından kuşkumuz yok. Tıpkı Haysiyet'in de olduğu gibi!

Karin Karakaşlı: Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü'nün ardından Yeditepe Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı, aynı üniversitede ders verdi. Çok sayıda roman, deneme ve çocuk kitabı var. Uzun süre Agos'ta çalıştı, P24Blog'da yazıyor.

Ayşe Tütüncü: Piyanist, besteci, düzenlemeci ve vokalist. İstanbul Belediye Konservatuarı Piyano Bölümü’nü bitirmiş ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okudu. İtalya, Hollanda ve İngiltere’de caz atölyelerine katıldı. İstanbul, Mardin, Viyana, Londra, Ankara, Amsterdam, Afyon, Paris, Halep, Münih, Şam, Nürnberg, Padova, Hopa, Frankfurt, Milas, Bodrum, Prag, Zagrep, İzmir gibi şehirlerde konserler verdi. Londra ve North Sea Jazz gibi çeşitli uluslararası festivallerde çaldı. 1983'ten bu yana toplam dokuz albüm çıkardı; bunlardan Panayır (2005, Aralık) ve Yedi Yer, Yedi Gök (2008, Aralık) dünyada EMI-Blue Note etiketiyle basıldı. 12 Eylül döneminde yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren'le ilgili Oğlunuz Erdal belgeselinin müziğini yaptı; Çıplak Ayaklar Dans Kumpanyası ile beraber Gomidas’la Yolculuk gibi özel gösteriler için de müzik yaptı. 1978 Kahramanmaraş katliamını konu edinen Kıran Resimleri oyununun müziği ile 2016 EkinYazın Dostları ve 2017 Afife Jale "en iyi sahne müziği" ödüllerini aldı.

 

 

 


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır