Avşar Gürpınar

Bahar Turkay

6 Mart Cuma 19:00

O Kırılan Senin Oyuncağındı

Avşar Gürpınar

Sergi Açılışı

Boş bir oda.

Ortalıkta dolanan, birbirinin farkında olmayan, ses çıkaran otomatlar. Kimi bir robot, kimi ördek, kimi Pepe, kimi Caillou.

“Ben ve arkadaşlarım bütün gece uyanıktık…” (1) diye konuşan bir tanesi geçer önümüzden.

Bir başkası, diğer taraftan, şöyle söylenerek gelir:

“Hayatta en kırılgan olan şeye, demek istediğim gerçek hayata olan inanç o kadar kuvvetlidir ki, bu inanç sonunda yok olur.” (2)

Kırılmazdan evvel, söyledikleri şarkılar, kurdukları cümleler, anlattıkları masallar, okudukları dualar, sordukları sorularla sanatsal, ideolojik, politik indoktrinasyon nesneleri olarak çalışan bu otomatik figürler, bu oda içerisinde farklı manifestoların ve sanatsal pozisyonların çığırtkanları hâline gelir. 

Normal şartlar altında, farklı katmanlarda işleyen politik, sanatsal ve ideolojik söylemler, kendi, belirli çevre, çerçeve ve bağlamından kopartılarak/çıkartılarak gündelik yaşam nesneleri seviyesinde yeniden üretilir.

Bu otomatlar tekdüze, seyirlik nesneler olmaktan çıkarak, hayaller kuran, iddialar savuran ve savunan, argümentatif nesnelere dönüşür.

Öte yandan, oyuncaklıklarından da bir şey kaybetmezler. Hâlâ oynanabilir, açılıp kapatılabilir, mekânsal olarak yeniden düzenlenebilir, etki ve tepki uyandırabilirler. 

Sanatsal bir amaca hizmet etseler de sanat nesneleri değil, hâlâ gündelik yaşam nesneleridirler. 

Sanatçı, kendi biricik, estetik, aşırı değerli sanat eserini yaratmak yerine teknik, teorik ve estetik bilgisini zaten var olan, pasif ancak değiştirilebilir, dönüştürülebilir teknolojik gündelik hayat nesnesinin içerisine enjekte eder, onu indoktrine eder.

                                                        Avşar Gürpınar

(1) Fütürist Manifesto.

(2) Sürrealist Manifesto.

Sergi Koordinasyonu: Bahar Turkay

Sergi Tasarımı: Selçuk Artut, Aylin Demirhan,
Berke Baramuk, Mete Godollar

Araştırma: Merve Şen

Görsel tasarım ve uygulama: Zebra Design Factory

“O Kırılan Senin Oyuncağındı” sergisi 22 Mart’a kadar hafta içi her gün ve Cumartesi günleri
10:00-20:00 saatleri arasında gezilebilir.

Avşar Gürpınar: Akademisyen, tasarımcı, mühendis. Muğlak Standartlar Enstitüsü Genel Sekreteri. Lisans eğitimini Elektrik Mühendisliği, yüksek lisans ve doktorasını Endüstri Ürünleri Tasarımı alanlarında tamamladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde öğretim üyesi ve dekan yardımcısı. İşleri ve işbirlikleri İstanbul Tasarım Bienalleri, İstanbul Modern, Milano Tasarım Haftası, Designmai Berlin gibi etkinliklerde ve Hong Kong, Arles, Genk’te sergilendi. 2016’da Dutch Design Week’te sergilenen The New Domesticity: Furniture Issue sergisinin küratörlüğünü ve Gündelik Hayat Çalışmaları: Yayın No. 1 kitabının eş-yazarlığını yaptı.

Bahar Turkay: Üniversiteden mezun olduktan sonra Kültür Politikası ve Sanat Yönetimi yüksek lisansı ile Tasarım Kültürü ve Yönetimi programını tamamladı. 8,5 yıl boyunca İKSV’de İstanbul Tasarım Bienali İletişim ve Program Koordinatörü olarak çalıştı. Zebra Design Factory tasarım ajansında içerik geliştirme ve editöryel çalışmalardan sorumlu. Mayıs 2019’da Kıraathane’de kurgusu kendisine, yapımı Manifold’a ait olan, Boş Bir Oda Kendi Fonksiyonunu Yaratır: Tasarımcıların Yorumuyla Saatleri Ayarlama Enstitüsü sergisini gerçekleştirdi. 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır