Nilüfer Kuyaş

4 Mart Çarşamba 19:00

Çağdaş Tiyatroda Tragedyanın Yeri

Nilüfer Kuyaş

Şahika Tekand

Oyunculuk Konuşmaları

2019’da kendi yazdığı ve yönettiği Io oyunuyla İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılışını yapan Şahika Tekand, 2020’de Kıraathane’nin konuğu.

Kadınların başkaldırısı, tragedyanın çağdaş yorumu, deneysel tiyatro ve yeni oyunculuk yöntemleri üzerine keyifli bir sohbet bizi bekliyor.

Şahika Tekand: Oyuncu, yönetmen, oyun yazarı. 1988’de Studio adı altında kendi oyunculuk stüdyosunu kurdu.1990’da kendi tiyatro topluluğu Studio Oyuncuları’nı kurdu.”Performatif Sahneleme ve Oyunculuk Yöntemi” adı altında kendi yöntemini geliştirdi. Bu yöntemle, topluluğu ile oynadığı, yönettiği ve yazdığı oyunlarla çok sayıda uluslararası festivale katıldı. Hem prodüksyonları hem de oyuncu ve yönetmen olarak kendisi, pek çok ödüle değer görüldü.

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı.

 

Katılım üst sınırına ulaştığımız için artık kayıt alamıyoruz. İlginize teşekkür ederiz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır