Feridun Andaç

2 Mart Pazartesi 19:00

Kendine Karşı Düşünmeyi Seçen Anlatıcı: Ahmet Altan

Feridun Andaç

Edebiyat Konuşmaları

10 Eylül 2016 sabahı, günümüzden çok distopik bir gelecek senaryosuna ait gibi görünen bir iddiayla, “sübliminal mesaj vermek” suçundan gözaltına alınan, Yargıtay cezasını bozmadan önce üç gazete yazısı yazıp bir televizyon programına katıldığı için “darbecilik” suçundan ağırlaştırılmış müebbed hapse mahkûm edilen ve aradaki bir haftalık “mola” sayılmazsa 23 Eylül 2016’dan beri Silivri Cezaevi’nde tutulan Ahmet Altan, biz bu programı hazırlarken hâlâ özgürlüğünden mahrum. 

Biz bugün 2 Mart 2020’de Ahmet Altan’ın yetmişinci yaş gününde buluşurken, kendisinin özgürlüğüne kavuşmuş olacağını umuyoruz. Fakat bu buluşmanın amacı, Ahmet Altan’ın siyasi duruşunu veya dava sürecini konuşmak değil. Bir edebiyatçı olarak Ahmet Altan üzerine, onun bugüne kadar yayımlanmış on romanı ve sekiz deneme kitabı üzerine konuşacağız.

Feridun Andaç’ın, Simone de Beauvoir’ın Sartre için söylediği sözlerden mülhem ifadesiyle “kendine karşı düşünmeyi seçen bir anlatıcı” Ahmet Altan. Bu ne demektir ve Ahmet Altan özelinde nasıl bir edebî üretime yol açmıştır? Andaç’tan bu soruların cevabını alacağız; Ahmet Altan’ın çağına tanıklık eden, yakın tarihe eleştirel gözle bakan romanları, özellikle Osmanlı Kuarteti’nin yayımlanmış ilk üç kitabı Kılıç Yarası Gibi, İsyan Günlerinde Aşk ve Ölmek Kolaydır Sevmekten ile yazarın cezaevine girmeden önce yayımladığı son roman ve yine Andaç’ın tarifiyle “anlatıcılığında kilit-taşı niteliğinde olan” Son Oyun üzerine bir analiz dinleyeceğiz.

Feridun Andaç: İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı, edebiyat ve karşılaştırmalı edebiyat dersleri verdi. İnceleme, araştırma ve denemelerinin yanı sıra öyküleri ve gezi yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Çok sayıda inceleme, deneme ve öykü kitabı yayımladı. Kitapları birçok ödül kazandı. 2002’den itibaren Dünya Kitapları’nın yayın yönetmenliğini üstlendi. Cumhuriyet ve Dünya gazetelerinde yazılar yazdı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır