Fatih Pınar

Eylem Can

19 Şubat Çarşamba 19:00

Kaza Değil Cinayet

Fatih Pınar - Eylem Can

Film Gösterimi / Sohbet

2018’de en az 1923 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. 2019’da Aralık ayına kadar iş cinayetlerinde can veren işçi sayısı ise 1606. Geride bıraktığımız son 10 yıla bakıldığında adı konmamış bir işçi katliamı yaşandı. Sorumlular asla caydırıcı cezalar almadı, sermaye, devlet ve yargı ölümlere göz yummaya devam etti. Ölen her işçi ardında acılı bir aile ve yıllar süren bir adalet arayışı bıraktı. 

Fatih Pınar’ın yönettiği Kaza Değil Cinayet belgeseli merceğini bu ailelerin bir on yıla uzanan hukukî ve toplumsal mücadelesine çeviriyor. Davutpaşa patlamasından Esenyurt Marmara Park AVM’nin inşaatı sırasında yanan işçi çadırlarına ve Soma katliamına kadar yaşam hakkının ne kadar hoyratça gasp edildiğini, hesap vermekten de nasıl pervasızca kaçınıldığını gözler önüne seriyor. Dirençlerinden ilham almamız, onlara reva görülen adaletsizlikten utanç duymamız için.

Gösterimin ardından yönetmen Fatih Pınar’la 1 Umut Derneği gönüllülerinden Eylem Can’ın eşliğinde belgesel ve işçi ailelerinin adalet arayışı üzerine konuşacağız. 

Eylem Can: 2006-2019 yılları arasında Bir Umut Derneği bünyesinde Adalet Arayana Destek Grubu’nun gönüllüsü olarak yakınlarını iş cinayetlerinde kaybeden ailelere avukatlarla birlikte hukukî ve lojistik destek sağladı. Her yıl yayımlanan İş Cinayetleri Almanağı’nı hazırlayan ekibin üyelerindendi. Bağımsız olarak iş cinayetlerini takip ediyor, düzeltmen, editör olarak çalışıyor.

Fatih Pınar: 1998-2004 arasında Atlas dergisinin fotoğrafçısı olarak çalışırken fotoröportaj yapmayı öğrendi. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte 2004’te fotoğraflarla sesleri birleştirerek interaktif hikâyeler anlatmaya ve haber siteleri için çalışmaya başladı. Fotoğraf makinasının video çekmeye başlamasıyla Multimedya; Videoaktivizm ve sosyal medyanın yükselmesiyle Videoröportaj çalışmaları üretir oldu. Gündem, tanıklık etme/belgeleme zorunluluğunu kaçınılmaz kılınca uzun metraj sinema belgeselleri yapmaya başladı. Bağımsız gazeteci ve videoaktivist olarak gündemi takip edip belgeseller hazırlıyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır