Gürcan Keltek

Sinan Yusufoğlu

11 Aralık Çarşamba 19:00

Gulyabani

Sinan Yusufoğlu

Gürcan Keltek

Sinema Konuşmaları

Her filminde sessizlikten güçlü imajlar yaratarak benzersiz anlatımlar yakalayan ve sinemanın sınırlarını zorlayan yönetmen Gürcan Keltek Kıraathane’ye konuk oluyor.
Keltek, son filmi Gulyabani’de, İzmir’de 1970’li ve 1980’li yıllarda tanınmış bir müneccim olan Fethiye Sessiz’in hikâyesini, karakterin “içinden” anlatıyor ve kurmaca ile belgesel arasında sessiz bir ruh gibi dolaşan güçlü bir belgesele dönüştürüyor.

Locarno Film Festivali’nde gösterilen Gulyabani’yi bu akşam hep birlikte izliyor ve ardından yönetmen ile filmleri ve sinemayla olan ilişkisine dair yapımcı ve senarist Sinan Yusufoğlu moderatörlüğünde sohbet ediyoruz.

Gulyabani (Kısa film/Belgesel, 35 dakika)

 

Gürcan Keltek: 1973 doğumlu film yönetmeni. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde film okudu. Kısa filmi Fazlamesai Vision Du Réel ve DOK Leipzig dahil çeşitli festivallere kabul edildi. Daha sonra yaptığı orta metrajlı Koloni’nin ilk gösterimi FiDMarseille’de gerçekleşti. Keltek’in ilk sinema filmi Meteorlar dünya prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yaptı. Kısa filmi Gulyabani de yine ilk kez Locarno’da gösterildi.

Sinan Yusufoğlu: Almanya’da doğdu. İstanbul’da yaşıyor. Altyazı, Milliyet Sanat, Express, Sabit Fikir, Radikal ve Agos gibi birçok dergi ve gazetede sinema eleştirileri ve söyleşileri yayımlandı. 2010'dan  bu yana belgesel ve kurmaca filmlerin yapım ve senaryo ekiplerinde yer alıyor. Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons ve Hüseyin Tabak’ın Yılmaz Güney: Çirkin Kral Efsanesi filmlerinin idarî yapımcılığını üstlendi.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır

Kaydolmak için tıklayınız