Karin Karakaşlı

26 Kasım Salı 19:00

Svetlana Aleksiyeviç Külliyatında Anlatı ve Hafıza Kurgusu

Karin Karakaşlı

Hafıza Konuşmaları

“Svetlana Aleksiyeviç’in İkinci El Zaman kitabını okurken…” diye bir cümle yok. Onunkiler okunan kitaplar değil. İçlerine yüzlerce insan sığışmış ve sığınmış. İsveç Akademisi, 2015’te Aleksiyeviç’e Nobel Edebiyat Ödülü’nü verirken eserlerinin “zamanın acılarına ve yürekliliğine adanmış bir anıt, duyguların ve ruhun bir tarihi” olduğunu belirtmiş, sıra dışı bir sözlü tarih çalışması için yeni bir edebî tür yarattığını vurgulamıştı.

Hafıza Konuşmaları’nda, Karin Karakaşlı ile birlikte, Aleksiyeviç’in sözlü tarih ve edebiyatın sınırlarını esneten bu anlatısına, sesler aracılığıyla kayda geçtiği ve ustalıkla kurguladığı hafızaya yakından bakacağız. Roman gibi hayatlar ve hayat gibi romanlarla çoğalmak için...

 

Karin Karakaşlı: Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü'nün ardından Yeditepe Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü'nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı, aynı üniversitede ders verdi. Çok sayıda roman, deneme ve çocuk kitabı var. Uzun süre Agos'ta çalıştı, P24Blog'da yazıyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır