Aslı Tandoğan

Mehmet Esen

Mert Aydın

Orçun Soytürk

Zeynep Sevi Yılmaz

Deniz Karaoğlu

Aslıhan Evrensel

Doğu Yücel

24 Ekim Perşembe 19:00

Evdeki – Bir Dört Duvar Kâbusu

Aslı Tandoğan - Deniz Karaoğlu - Mehmet Esen - Mert Aydın - Orçun Soytürk - Zeynep Sevi Yılmaz

Okuma Tiyatrosu

Evdeki – Bir Dört Duvar Kâbusu adlı oyunu Doğu Yücel Güneş Hırsızları’nda yer alan “Evim Güzel Evim” isimli öyküsünden uyarladı. Oyun, yıllarca dizi sektöründe çalıştıktan sonra hayalindeki romanı yazmak üzere yeni bir eve taşınan yazarın üretim sancıları sırasında yaşadığı ürkütücü olayları anlatıyor. Rüyayla gerçek arasında gidip gelen yazarın “ilham perileri” hayal dünyasının da etkisiyle yaratım sürecini kâbusa çeviriyor. Sanatsal üretim sırasında yaşanan psikolojik gelgitler, modern insanın kapılmaktan geri kalmadığı bâtıl inançlar, dizi sektörünün baskısı ve yalnızlığın etkileri gibi konular oyunun en önemli dinamikleri.

Hangi yazar perili bir evde yaşadığını hayal etmez ki? Korku tiyatrosuna özgü efektler izleyiciyi etkilerken, kara mizahla kendisiyle dalga geçmeyi ihmal etmeyen yazar karakteri birçok komik duruma düşmekte gecikmeyecek. Bir yazarın ilhamını kaybetme endişesi ve karabasanlarla dolu şakacı ve oyunbaz zihnine hoşgeldiniz.

Aslıhan Evrensel’in yönetiminde altı değerli oyuncunun yorumuyla ve oyunun yazarı Doğu Yücel’in katılımıyla...

 

Deniz Karaoğlu: Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü ve Şahika Tekand Studio Oyuncuları’ndan mezun oldu. Kader Can, Mutluyduk Belki Bugüne Kadar, Parçacıklar oynadığı tiyatro oyunlarından bazıları. Sadri Alışık Tiyatro Ödüllerinde Kader Can ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Mehmet Esen: Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen. 1976’da Ankara Deneme Sahnesi’nde tiyatroya başlayarak, Ankara Halk Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve kendi tiyatro oluşumu ile çalışmayı sürdürdü. Ankara Sanat Kurumu ve Avni Dilligil Oyunculuk ödüllerini ve 2014’te Erkan Yücel tiyatro ödülünü aldı.

Mert Aydın: Çanakkale 18 Mart Üniversitesi mezunu. Maslak Show Center, Akbank Sanat, Talimhane Tiyatrosu, Zorlu PSM ve BKM prodüksiyonlarında yer aldı: Garfield Live Show, Shrek Müzikali, Seni Seviyorum Mükemmelsin Şimdi Değiş, Damdaki Kemancı Müzikali, Bir Banka Soygunu Komedisi bunlardan birkaçı.

Aslıhan Evrensel: Tiyatro yönetmeni, çevirmen ve eğitmen. Londra’da Essex Üniversitesi tiyatro yönetmenliği, İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümü mezunu. İKSV, İstanbul Devlet Tiyatrosu ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde çalıştı, 2016’dan beri İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde eğitim alanında çalışmaya devam ediyor.

Aslı Tandoğan: 1979 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı, Arp Sanat Dalı’ndan mezun. Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde Arp sanatçısı olarak görev yaptı. 2002’de Kurşun Yarası adlı dizi ile oyunculuğa başladı. Aşka Sürgün, Kapalıçarşı, Aşk ve Muhteşem Yüzyıl dizileri de dahil birçok yapımda başrol oyuncusu olarak görev aldı. Dudaktan Kalbe’nin televizyon uyarlamasında başrol oynadı. Kabadayı filminde, Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu ile birlikte rol aldı. Diğer filmleri: Behzat Ç-Ankara Yanıyor, Kendime İyi Bak ve Git Başımdan. Bana Göz Kulak Ol Derneği’nin kurucusu ve başkan yardımcısı. 

Zeynep Sevi Yılmaz: 2011’de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. Tiyatro3, KasT Tiyatro, Emek Sahnesi projelerinde yer aldı. Birçok televizyon ve sinema projelerinde rol aldı. 2017’de Purple Horizons filmindeki performansıyla uluslararası festivallerde Yabancı Dilde En İyi Kadın Oyuncu dalında adaylıkları ve ödül sahibi oldu. Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nda oyuncu ve yardımcı yönetmen olarak çalışıyor.

Orçun Soytürk: 1991 Kocaeli doğumlu. Lisans eğitimini İ.Ü. Drama ve Oyunculuk Bölümü’nde tamamladı. Eğitim sürecinde Dot Tiyatro’nun proje ekibinde yer aldı. 2017’de Serkan Salihoğlu yönetimindeki Kızgın Damdaki Kedi oyununda yönetmen yardımcılığı görevini üstlendi. 2018’den itibaren Craft Tiyatro’da Çağ Çalışkur yönetimindeki Fotoğraf 51 adlı oyunda Ray Gosling rolünü canlandırmaktadır.

Doğu Yücel: 1 997’de Gençlik Kitabevi’nin, 1998’de ise Nostromo dergisinin öykü yarışmalarında başarı ödülleri kazandı. 2000’de ilk kitabı Düşler, Kâbuslar ve Gelecek Masalları yayımlandı. Bunu Hayalet Kitap, Varolmayanlar, Güneş Hırsızları, Kimdir Bu Mitat Karaman? ve Öldüğünü Google’dan Öğrenen Adam izledi. 2004’te Okul, 2006’da Küçük Kıyamet filmlerinin senaryolarına imza attı. Evdeki – Bir Dört Duvar Kâbusu ilk tiyatro oyunu.

 

Katılım üst sınırına ulaştığımız için artık kayıt alamıyoruz. İlginize teşekkür ederiz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır