23 Ekim Çarşamba 19:00

Ovidius’tan Günümüze Başkalaşım Kurguları

Jale Parla

Edebiyat Konuşmaları

Batı edebiyatının temel kaynaklarından biri olan Ovidius’un Başkalaşımlar adlı yapıtının en ilginç öykülerinden biri, “Pygmalion”, başkalaşım arzusunun estetize ve günahkâr bir kurgusudur. Shakespeare’den Rousseau’ya, Shelley’den Gogol’a ve Kafka’ya kadar en güçlü yazarlarda en tekinsiz biçimlerini bulan Pygmalion ve Galatea’nın öyküsüne bugünden bakmaya davetlisiniz.

Başkalaşım, edebiyatın çağlar boyunca en büyülü izleklerinden birisi oldu. Edebiyat tarihinin ve edebiyat teorisinin benzersiz gözlemcisi Jale Parla hocamız, bir dönem derslerinde işlediği bu ilginç konuyu İstanbul Edebiyat Evi’nde güncel bir bakışla tekrar ele alıyor. Her Jale Parla konuşması bir klasik olmaya adaydır, merakla bekliyoruz.

 

Jale Parla: 1945 İstanbul doğumlu. Arnavutköy Amerikan Koleji’ni, Robert Kolej’in Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. 1978’de Harvard Üniversitesi’nden anadalı İngiliz Edebiyatı, yandalları Fransız ve Alman Edebiyatları olmak üzere Karşılaştırmalı Edebiyat doktorası aldı. 1976-2000 arasında Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. Bilgi Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde öğretim üyesi. Efendilik, Şarkiyatçılık, Kölelik, Babalar ve Oğullar - Tanzimat Romanının Epistemolojik Temelleri, Don Kişot’tan Bugüne Roman, Kadınlar Dile Düşünce (Sibel Irzık ile), Balkan Literatures in the Era of Nationalism (Murat Belge ile), Türk Romanında Yazar ve Başkalaşım adlı kitapları var.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır