Beşir Ayvazoğlu

Ömer Erdem

22 Ekim Salı 19:00

Şiiri ve Hayatıyla Tevfik Fikret

Ömer Erdem

Beşir Ayvazoğlu

Şiir Gecesi

Sadece Türkçe edebiyatın değil bu ülkenin düşünce ve siyasal tarihinin de yüz yıldır eskimeyen “meselelerinden” biridir Tevfik Fikret. Bunca sürede tam olarak anlaşılabildi mi? Bir yandan kahraman bir yandan hain ilan edilip durmasının ardındaki sebepler neydi? İyi bir şair miydi? Düşünceleri nesillere rehberlik edebilecek derinlikte miydi?

Beşir Ayvazoğlu bu çetin soruların üzerine gitti ve yepyeni bir Fikret biyografisi yazdı. Bu vesileyle Türkiye’nin düşünce ve edebiyat geçmişini elekten geçirdi. Sorularla dolu, kışkırtıcı ve elbette öğretici bu eseri sıcağı sıcağına yeni sorularla yeni okumalara açıyoruz.

 

Beşir Ayvazoğlu:

1953 Sivas - Zara doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Sivas’ta, yükseköğrenimini Bursa’da tamamladı. 1976’dan itibaren çeşitli liselerde edebiyat öğretmeni, TRT’de uzman ve çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarı ve yönetici olarak çalıştı. Kültür Bakanlığı danışmanı olarak görev yaptı. Kasım 2001-Temmuz 2005 arasında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeliğinde bulundu. 2005- 2015 arasında Türk Edebiyatı dergisini yönetti. Halen 29 Mayıs Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve Karar gazetesinde yazıyor. Altmış civarında yayımlanmış kitabı var.

Ömer Erdem: Bozkır Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Arkadaşlarıyla Kaşgar dergisini kurdu. Dokuz şiir kitabı çıkardı. Şair-yazar. Pas şiir kitabı 2015’te Fazıl Hüsnü Dağlarca ödülüne değer görüldü. Son kitabı İstanbul’a 2019’da Everest’ten yayımlandı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır

Kaydolmak için tıklayınız