Abdullah Akyüz

21 Ekim Pazartesi 19:00

Şirketler Toplumda Değişim Yaratabilir mi?

Abdullah Akyüz

Ümit Boyner

İş Dünyası ve Toplum Konuşmaları

Küreselleşmiş dünyada eşitsizlik korkunç bir
boyutta devam ediyor. Dünya nüfusunun en zengin yüzde 1’lik kesimi dünyadaki tüm sahip olunabilir varlıkların yüzde 45’ini elinde tutuyor. Net değeri “ultra yüksek” diyebileceğimiz, yani varlıkları ile borçları arasındaki fark 30 milyon doları geçen bireyler dünya varlığının yüzde 11.3’üne sahipken dünya nüfusunun sadece yüzde 0.003’üne karşılık geliyorlar. Ve dünya nüfusunun yüzde 10’u, yaklaşık bir milyar insan, günde 1 dolar 90 sentten az bir gelirle, Dünya Bankası’nın belirlediği yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Yoksulluğun giderilmesi, eşitsizliğin aşılması küresel çapta köklü bir düzen değişimini, “yeni bir dünyanın kurulmasını” gerektiriyor.

Bir yandan da dünyanın birçok yerinde, varlıklı olanın yoksul olana gelir aktarması esasına dayanan, filantropi (insanseverlik) ve kurumsal toplumsal sorumluluk girişimleri devam ediyor. Bu girişimler son tahlilde eşitsizliği ortadan kaldırmakta ziyadesiyle yetersiz kalsalar bile, kapsadıkları birey ve grupların hayatında olumlu yönde bir değişimin kapısını aralayabiliyorlar.

Peki Türkiye, toplumsal sorumluluk girişimleri açısından nasıl bir ülke? Neler yapılıyor, neler yapılmıyor? Neler yapılmalı? 

İstanbul Edebiyat Evi’nde bu sezon iş dünyasının mensuplarıyla toplumsal sorumluluk konusunu konuşmaya başlıyoruz.

İlk konuğumuz TÜSİAD eski başkanlarından, Boyner Holding yönetim kurulu üyesi ve Kadın Girişimcileri Derneği, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Tohum Otizm Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarında da görev yapan Ümit Boyner. Yeni serimizin koordinasyon ve moderatörlüğünü ise Abdullah Akyüz üstleniyor.

 

Ümit Boyner: Yüksek öğrenimini University of Rochester, New York’ta tamamladı. Chemical Mitsui Bank Kredi Pazarlama, Turcas Petrol Finans Müdürlüğü ve Türk Petrol Holding’de çalıştı. 1996’da yılında Boyner Holding’de Finansman Direktörlüğü’ne başladı ve 2006’dan bu yana Yönetim Kurulu Üyesi. 2010-2013 yıllarında TÜSİAD Başkanlığı yaptı. Kagider kurucu üyeliği, TEGV, Girişimcilik Vakfı, Tohum Otizm Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği ve L’Institut du Bosphore’un Bilim Komitesi Eş Başkanlığı, Euler Hermes’in Yönetim Kurulu ve Amerikan Chubb Sigorta’nın Uluslararası Danışma Kurulu üyeliği bulunuyor.

Abdullah Akyüz: Finans sektöründe kamuda başladığı profesyonel kariyeri, bir iş dünyası kuruluşunun Washington temsilciliğiyle devam etti. Ekonomi ve finansın yanı sıra siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanlarında çalışmaya devam ediyor. Bu konularda gazetelerde köşe yazıları yazdı, bir kitabı, birçok rapor ve makalesi var. Şu anda danışmanlık, öğretim üyeliği ve yönetim kurulu üyeliği yapıyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır