17 Ekim Perşembe 19:00

Türkiye’nin Kültür Savaşı

Murat Belge

Kültür Konuşmaları

“Siyasî iktidar” kültürü etkilemez mi? Şüphesiz etkiler. Hem de her an etkiler. Ancak, “kültür” dediğimiz hazneye suyunu akıtan oluk yalnız “siyaset” değildir, yalnız “siyasî iktidar” değildir. Bütün zihnî (ve tabii o dolayımla “maddî”) hayat hazneye dolar ve varolan karmaşık kültürü meydana getirir. Bütün bu akımların arasında birbirinin karşıtı olanlar da vardır. Sonunda ortaya çıkacak sentezin ne olacağını kültürün kendi mekanizmaları belirler. Bu sentez, koşullara göre, siyasî iktidarın beklentilerine (ve katkılarına) belirli ölçüde uygun olabileceği gibi tamamen aykırı da olabilir.

Bu satırlar, Murat Belge’nin 2 Mayıs 2019’da K24’te yayınlanan “Türkiye’nin Kültür Savaşı” makalesinden. Sizleri bu makaleden yola çıkan bir konuşmaya bekliyoruz bu akşam.

“Kültür savaşı” terimini hem kavramsal olarak ve uluslararası kullanımı açısından hem de Türkiye’ye özgü tarihsel ve güncel bağlamında Murat Belge’nin rehberliğinde inceleyecek olmanın heyecanıyla...

 

Murat Belge: 1943 doğumlu. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 12 Mart döneminde iki yıl cezaevinde kaldıktan sonra 1974’te üniversiteye döndü. 1981’de doçentken istifa etti. Halkın Dostları, Birikim, Yeni Dergi, Yeni Gündem, Milliyet Sanat, Papirüs dergilerinde ve Cumhuriyet, Demokrat, Milliyet, Radikal, Taraf gazetelerinde yazdı. 1983’te İletişim Yayınları’nı kurdu. 1997’de profesör oldu. Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi. Yirmiden fazla yayımlanmış kitabı ve Faulkner, Dickens, Joyce ve Berger’dan çevirileri var.

Katılım üst sınırına ulaştığımız için artık kayıt alamıyoruz. İlginize teşekkür ederiz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır