28 Eylül Cumartesi 17:00

Kırık Beyaz Laleler

Aykan Safoğlu

Çağdaş Sanat Konuşmaları

Kırık Beyaz Laleler gün boyu Kıraathane'de izlendikten sonra, bu filmin yaratıcısı ve kuşağının en dikkat çekici güncel sanatçılarından Aykan Safoğlu ile buluşuyoruz.

Safoğlu'nun işleri analog fotoğrafçılığın temel ilkelerinden ilham alıyor, ancak gerek işlerinin biçimsel akışkanlığı gerekse kullandığı mecranın sürekli değişebilmesi sanatçının yaratım sürecini ve eserini dar tariflerle anlatmayı imkânsız kılıyor. Kendi ifadesiyle, "paylaşılmış olması mümkün bir an'ı esnetmeyi", o paylaşımın ortaya koyduğu "yoldaşlığı" diyalektik yüzeylere aktarmayı deniyor Safoğlu. Onun sanatında, sanatçı ile izleyici/okur arasında dinamik bir "yoldaşlık" ilişkisi var.

Biz de Kırık Beyaz Laleler'den yola çıkarak bu "yoldaşlığı" mümkün kılan yaklaşımları ve bu "yoldaşlığın" mümkün kılabileceği dönüşümleri konuşmak istiyoruz bugün. 

 

Aykan Safoğlu: İstanbul doğumlu. UdK Berlin'in Art in Context isimli master programından mezun. Fotoğraf alanında yüksek lisans eğitimini Bard College’ın Milton Avery Sanat Yüksek Lisans Okulu’nda tamamladı. Yapıtları kültürel, coğrafî, dilsel ve zamansal sınırlar arasında ilişkiler, hattâ dostluklar kuruyor. Film, fotoğraf ve performans gibi pek çok çeşitli mecrada üretiyor; kültürel aidiyet, yaratıcılık ve akrabalık konularında ucu açık araştırmalar yapıyor. Son dönemde "ziyaret/visit", Kevin Space, Viyana (2019) ve "Off-White Tulips", Ystads Konstmuseum (2016) başlıklı iki kişisel sergi gerçekleştirdi. 2018'de Akademie Schloss Solitude’ün güzel sanatlar bursiyeri oldu. Ocak-Ağustos 2019 döneminde Tarabya Kültür Akademisi’nin konuk sanatçısı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır

Kaydolmak için tıklayınız