Ahmet Soysal

17 Eylül Salı 19:00

Dağlarca ile Düşünmek

Ahmet Soysal

Şiir Gecesi

Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın (1914-2008) yapıtı onu 20. yüzyıl Türk ve dünya şiirinde en başlarda konumlandırıyor. Oysa ülkemizde doğru bilindiği söylenemez. Kurtuluş Savaşı şairi ve çocuk şairi imgesi onun derin kitaplarını gölgelemiş durumda. İlk iki yapıtı olan Havaya Çizilen Dünya (1935) ile Çocuk ve Allah'tan (1940) başlayarak ömrünün son yılına kadar en az 20 başyapıta imza atmış bir şair söz konusu. Dağlarca'nın şiiri özgün biçimsel deneyleri zengin bir düşünsel içerikle birleştirirken yalnızca edebiyat eleştirisine değil ama felsefî yaklaşıma da sorular soruyor, yeni olanaklar sunuyor.

Kıraathane'deki bu Şiir Gecesi'nde Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı, onun şiiri üzerine derinlemesine düşünüp yazmakla kalmamış, büyük şairle dostluk da etmiş olan Ahmet Soysal'dan dinliyoruz.

 

Ahmet Soysal: 1957 İstanbul doğumlu. 1976’ya dek İstanbul, Paris, Brüksel ve Beyrut’ta yaşadı. 1982-1995 arası Beyaz dergisini çıkardı. Artaud’dan, Bonnefoy’dan, André du Bouchet’den, Merleau-Ponty’den çeviriler yayımladı. Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı Fransızca’ya çevirdi. Paris’te École Normale Supérieure’de 1992-1996 arası fenomenoloji konferansları sundu. Edebiyat ve felsefe üzerine birçok kitap yazdı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır