Aykan Safoğlu

 

12 Eylül Perşembe 19:00

Bienal Başlarken: Baldwin Büyükada’da

Aykan Safoğlu

Glenn Ligon

Çağdaş Sanat Konuşmaları

16. İstanbul Bienali, 14 Eylül-10 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenleniyor. Fransız küratör, yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud’nun küratörlüğünü üstlendiği Yedinci Kıta başlıklı bienal kapsamında altmıştan fazla sanatçının eserleri, Tersane İstanbul, Pera Müzesi ve Büyükada’da ziyaret edilebilecek.

Adadaki farklı yapılara yayılacak olan sergi, dünyaca ünlü sanatçı Glenn Ligon’ın bienal için özel olarak ürettiği eser grubuna da yer veriyor. Ligon'ın işinde sanatçının pratiğine ilham veren ABD’li yazar ve sivil haklar savunucusu James Baldwin’in İstanbul’daki hikâyesi, yerel üreticilerle birlikte farklı formlar kazanacak.

Kıraathane olarak 16. İstanbul Bienali başlarken, bienalin en ilginç katılımcılarından Glenn Ligon'ı konuk etmekten büyük sevinç duyuyoruz. Glenn Ligon ile Aykan Safoğlu'nun James Baldwin'den Yedinci Kıta'ya uzanacak sohbetleri, hiç kuşkusuz güncel sanatın bu iki önemli temsilcisinin yaratım süreçlerine de ışık tutacak.

 

Glenn Ligon: New York doğumlu. Kuşağının en özgün kavramsal sanatçılarından. Amerikan tarihini ve sosyal hayatını eleştirel bir bakışla eserlerine taşıyor. Edebiyatçıların, sanatçıların sözlerinden esinlenen metinlere dayalı görsel çalışmalarıyla tanınıyor. Eserleri bugüne kadar Whitney, Tate, Pulitzer Sanat Vakfı müzelerinin yanı sıra Venedik, Berlin ve Guangju Bienalleri ve Documenta gibi prestijli uluslararası sanat etkinliklerinde sergilendi. Daha önce 2011’de konuk olduğu İstanbul Bienali’nde bu sene Büyükada'da sergileyeceği bir çalışması yer alacak. 

Aykan Safoğlu: İstanbul doğumlu. UdK Berlin'in Art in Context isimli master programından mezun. Fotoğraf alanında yüksek lisans eğitimini Bard College’ın Milton Avery Sanat Yüksek Lisans Okulu’nda tamamladı. Yapıtları kültürel, coğrafî, dilsel ve zamansal sınırlar arasında ilişkiler, hattâ dostluklar kuruyor. Film, fotoğraf ve performans gibi pek çok çeşitli mecrada üretiyor; kültürel aidiyet, yaratıcılık ve akrabalık konularında ucu açık araştırmalar yapıyor. Son dönemde "ziyaret/visit", Kevin Space, Viyana (2019) ve "Off-White Tulips", Ystads Konstmuseum (2016) başlıklı iki kişisel sergi gerçekleştirdi. 2018'de Akademie Schloss Solitude’ün güzel sanatlar bursiyeri oldu. Ocak-Ağustos 2019 döneminde Tarabya Kültür Akademisi’nin konuk sanatçısı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır

Kaydolmak için tıklayınız