7 Eylül Cumartesi 17:00

Paris is Burning

Bas van Beek

Çağaş Sanat Konuşmaları

Kıraathane'de Paris is Burning filmini gün boyu "loop" halinde izledikten sonra, bu filmin Türkçe altyazılara kavuşturulması macerasından yola çıkan bir konuşma için Hollandalı sanatçı Bas van Beek'le buluşuyoruz.

İstanbul Bienali için şehrimize gelişinde Kıraathane'de de ağırlayacak olmaktan sevinç duyduğumuz Bas van Beek'e bu filmle ve İstanbul'la bağlarını sorduk:

"İstanbul'a ilk kez 2004'te Galerist'teki bir sergi için gelmiştim. İstanbul'da çok hareketli bir LGBT çevresi olduğunu hemen keşfettim. Hollanda'da deneyimlediğim kadar dekadan olmayan, daha çekingen bir çevreydi bu. Translar geceleri İstiklal'de dolaşıyorlardı; şehre daha sonraki her gelişimde transların gece hayatına giderek daha az katıldıklarını gözlemledim. Taksim'den uzaklaşmaya zorlanıyorlardı. Arkadaşlarıma Paris is Burning filmini görüp görmediklerini sordum. Bazıları görmüştü ama transların çoğu görmemişti, çünkü İngilizce bilmiyorlardı. Bu durum projemizin varlık nedeni oldu. Filme Türkçe altyazılar döşeyecek, daha sonra SALT'a dönüşecek olan Platform'da gösterecektik. Bu filmi Türkiye'deki LGBT çevresi için erişilebilir kılacaktık."

Etkinlik dili İngilizcedir, ardıl çeviri yapılacaktır.

 

Bas van Beek: 1974'te Nijmegen'de doğdu. Rotterdam'da Willem De Kooning Academie'de çağdaş sanat eğitimi gördü. Uluslararası galeri, fuar ve bienallerde sergilenen işlerinde piyasa mekanizmalarını, marka sistemini, yavan kavramsallaştırmayı ve eleştirellikten uzak tasarımcı kültlerini ele alıyor. Arşiv malzemelerini restore etmesi, uyarlaması ve dijitalize etmesiyle tanınıyor. Amsterdam'daki Gerrit Rietveld Academy'de designLAB'i 2009-2013 arasında dört yıl yönetti. Halen Lahey'deki Kraliyet Akademisi'nin Ustalar Endüstriyel Tasarım Departmanı'nda ders veriyor. 2019'un başında çok prestijli bir ödül olan Stokroos Stipend'i seramik dalında kazandı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır