5 Eylül Perşembe 19:00

Göbeklitepe’yi Korumak

Yaman İrepoğlu

Mimarlık Konuşmaları

12 bin yıl önceden günümüze kalan bir yerleşim yeri Göbeklitepe. Keşfedilmiş olması insanlık tarihinin yeniden yazılmasına yol açabilecek önemde bir yer. Göbeklitepe arkeolojik yerleşim alanı, 1 Temmuz 2018'de UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındı. Şanlıurfa'nın yaklaşık 15 kilometre kuzeydoğusunda konumlanan Göbeklitepe deniz seviyesinden 770 metre yüksekte ve Germuş Dağları'nın en yüksek noktalarından birinin üzerinde. Göbeklitepe’yi kazma görevini üstlenen kişi, Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt oldu. Schmidt, 2014 yılındaki vefatına dek bu görevi sürdürdü, 2014 yazından sonra kazı çalışmaları Şanlıurfa Müzesi ve Alman Arkeoloji Enstitüsü işbirliğiyle sürüyor.

Kıraathane, bu kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan Göbeklitepe kalıntılarının korunmasını sağlayan projenin yöneticiliğini üstlenen Yaman İrepoğlu'nu konuk ediyor bu akşam. 

İrepoğlu projenin gerek kendi kariyerindeki yerini gerekse Göbeklitepe açısından önemini şöyle özetliyor:  

"Kırk yıllık mimarlık serüvenimde; Çırağan Sarayı, Yıldız Sarayı, Feshane Binası restorasyonlarını, İstanbul Boğaziçi’ni, Beyoğlu’nu, Edirne’yi, Mardin’i kapsayan birçok yapısal koruma çalışmasından sonra bu kez çok daha gerilere gittim ve kabullenilen insanlık tarihinin yeniden yazılacağı günümüzden 12 bin yıl öncesine tarihlenen Şanlıurfa Göbeklitepe Arkeolojik Alanı'nın bir koruma çatısı örtülmesi işinde buldum. 2016-2018 yıllarında yapılan bu çalışma sonucunda 1990‘lı yıllarda Alman Arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt tarafından başlatılan kazıların ilk etabında çıkan kalıntılar, bugünün insanlarının burayı daha iyi gözlemleyip ve yorumlayabileceği, günümüz teknolojileri ile üretilen bir çatı örtüsü ile doğal şartlardan koruma altında…"

 

Yaman İrepoğlu: Restoratör, mimar. Mimarlık lisansını İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksek Okulu'ndan, lisansüstü derecesini Yıldız Teknik Üniversitesi'nden aldı. Çırağan Sarayı Cephe Restorasyonu, Yıldız Sarayı Güzel Sanatlar ve Marangozhane Binaları, Feshane Binası ve Yeniköy Avusturya Konsolosluğu dâhil birçok önemli tarihî restorasyon projelerinde görev aldı. Şanlıurfa Kent Koruma Alanı ve Göbeklitepe Arkeolojik Alanı İçin İnşaat ve Yenileme Çalışmaları projesinin takım lideri.                         

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır

Kaydolmak için tıklayınız