Fatih Özgüven

Aylin Kuryel

Fırat Yücel

4 Temmuz Perşembe 19:00

Baştan Başa

Moderatör: Fatih Özgüven

Aylin Kuryel - Fırat Yücel

Film Gösterimi / Sohbet

Müslümanlıkta olduğu gibi Yahudilikte de baş örtme vardır. Başını örten Yahudilerin bir kısmı başörtüsü değil peruk kullanır. Coya ile Sima, Ramat Gan’da yaşayan ve “saç işi”yle uğraşan Türkiyeli-İsrailli kız kardeşlerdir. Türkiye’nin bir köyünde kaliteli saç olduğunu öğrendiklerinde girmişlerdir bu işe. Türkiye’deki saç tüccarlarından satın aldıkları saçları Tel Aviv, Ramat Gan, Bnei Brak gibi şehirlerdeki perukçulara satarlar. Baştan Başa, işte Anadolu’dan getirilen bu saçların Ortodoks Yahudi kadınların başındaki pahalı peruklara dönüşmesini anlatıyor. Saçın bir dinden diğerine aktarılıp metalaştığı, geçim ve güzellik kaynağı olduğu, bazen haram bazen kaşer görüldüğü ama onu özenle uzatan sahibine pek bir şey kazandırmadığı bir garip yolculuk...

Kıraathane'de bugün önce Baştan Başa'yı hep birlikte izleyecek, sonra da bu garip yolculuk üzerine filmin yönetmenleri Aylin Kuryel ve Fırat Yücel'le, Fatih Özgüven'in moderatörlüğünde sohbet edeceğiz.

Baştan Başa

  • Yönetmen: Aylin Kuryel, Fırat Yücel
  • TÜRKİYE / 2019 / DCP / Renkli /  57’ / Türkçe, İbranice, İngilizce; İngilizce altyazılı 
  • Görüntü Yönetmeni: Raşel Meseri, Aylin Kuryel, Fırat Yücel
  • Kurgucu: Fırat Yücel, Aylin Kuryel
  • Özgün Müzik: Fırat Yücel
  • Oyuncular: Coya Daniel, Sima Meseri Badash
  • Yapımcı: Aylin Kuryel, Fırat Yücel
  • Ortak Yapımcı: Özgür Doğan, Enis Köstepen
  • Dünya Hakları: Aylin Kuryel

 

Heads and Tails chronicles the curious hair trade between Turkey and Israel. Two Turkish-Israeli women, Coya and Sima, get the tails of hair from male hair traders from Turkey and sell them to wig makers in Tel Aviv, Ramat Gan and Bnei Brak. Orthodox Jewish women cover their heads with the wigs made of the hair once belonged to women from Anatolia. In this journey, the hair is turned into a commodity, a means of living and source of beauty, becomes kosher, yet doesn’t pay much to its owner, the one who carefully grows the hair.

 

Aylin Kuryel: Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde lisansını tamamladı. Yüksek lisans ve doktorasını Amsterdam Üniversitesi Kültürel Analiz programında yaptı. Amsterdam Üniversitesi'nde akademisyen olarak çalışıyor. Tabu, Image Acts, Askerlik Rüyası ve Hoşgeldin Lenin tamamladığı belgeseller arasında.

Fırat Yücel: Boğaziçi Üniversitesi'nde sosyoloji okurken arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Kapalı Gişe belgeselinin yönetmenlerinden. Hoşgeldin Lenin ve Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi belgesellerinin ortak kurgucusu.


Fatih Özgüven: 1957 İstanbul doğumlu. Avusturya Lisesi ve İÜEF İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okudu. İletişim Yayınları'nda editörlük yaptı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve TV Bölümü'nde ve Boğaziçi Üniversitesi'nde sinema ve edebiyat dersleri verdi. Jorge Luis Borges, Vladimir Nabokov, Henry James, Karen Blixen, Thomas Mann, Thomas Bernhard, Paul Auster, Flannery O'Connor, Virginia Woolf, Brett Easton Ellis gibi yazarların eserlerini çevirdi. Esrarengiz Bay Kartaloğlu adında bir romanı, Yerüstünden Notlar adlı bir denemeler derlemesi, Bir Şey OlduHiç Niyetim Yoktu, Hep Yazmak İsteyenlerin Hikâyeleri ve Küçükburun adlı dört hikâye kitabı var.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır