3 Temmuz Çarşamba 19:00

Belleğin Girdapları

Behçet Çelik

Kitap Sohbeti/Yazar İmzası

"Yaban ya da yabancı değildim… Arada bir yer – onlardan olmadığım gibi büsbütün eloğlu da sayılmazdım. Bir şeyin kendi olmaktan çıkıp karşıtına dönüşme anında donup kalmış gibiydim. Daha ilginci, aynısı onlar için de geçerliydi. Yaban ya da yabancı değillerdi bana. Onların şansı kalabalık olmalarıydı, sayılarındaki çokluk, dönüp de sürekli benzerlerini, aynılarını görmek, bir dönüşümün ortasında kalakaldıklarını unutturuyordu onlara."

Behçet Çelik'in Haziran 2019'da çıkan romanı Belleğin Girdapları, yayıncısı İletişim'in tanıtım notlarında şöyle özetlenmiş:

"Kaçmak isteyen bir adamın hikâyesi. Günlük hayatın getirdiklerinden, insan ilişkilerinin yoruculuğundan ve aslında, bunlara uyum sağlayamayan kendisinden kaçmak... Onunkisi yeni bir hayat beklentisi değil, en fazla 'iyi olacak' sezgisi… Daha iyi hatırlayabilmek için yaşadıklarını yazmayı istese de hatırlamaktan, bir 'hayıflanma kuyusuna' düşmekten korkuyor. Ama kaçamıyor. (...)

Behçet Çelik, bir adamın zihninin derinlerine iniyor, katman katman onu keşfediyor. Edebiyat yolculuğunun en derinlikli karakterlerinden birine, kusursuz bir üslupla imza atıyor."

Kıraathane'de heyecanla karşılayıp, derhal alıp okumaya başladığımız bu romanı yeni sezonumuzun hemen başında yazarından da dinlemek, kitaplarımızı imzalatmak, okuma deneyimimizi hep birlikte zenginleştirmek için düzenledik bu akşamı.

 

Behçet Çelik: 1968 Adana doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun. Yazılı Günler ve Virgül dergilerini hazırlayanlar arasında yer aldı. İki Deli Derviş, Yazyalnızı, Herkes Kadar, Düğün Birahanesi, Gün Ortasında Arzu, Diken Ucu, Kaldığımız Yer ve Yolun Gölgesi adlı öykü kitapları, Dünyanın Uğultusu ve Soluk Bir An adlı romanları, Sınıfın Yenisi adlı gençlik romanı ve Çantasızlar Kampı adlı çocuk romanı ile Ateşe Atılmış Bir Çiçek/Yazarlar, Kitaplar, Okuma Notları isimli deneme kitabı yayımlandı. 1989’da Akademi Kitabevi Öykü Başarı Ödülü’ne, Gün Ortasında Arzu’yla 2008’de Sait Faik Hikâye Armağanı’na, Diken Ucu’yla 2011’de Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, Kaldığımız Yer’le 2015’te Türkân Saylan Sanat Ödülü’ne layık görüldü.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır