Şiirsel Taş

 

20 Nisan Cumartesi 14:00

“Kıraathane Mersin’de: Çocuklarla Okuyoruz“

Şiirsel Taş

Seyyar Atölye

Bizim Kıraathanemiz bir yandan tam bir İstanbullu; bu muazzam şehre aidiz, bu muazzam şehir sayesinde varız, bunu biliyoruz. Ama yapmak istediklerimiz İstanbul’la sınırlı değil. İstanbul dışından misafirlerimiz hiç eksilmiyor, eksilmeyecek; arasıra da biz yollara düşeceğiz. İlk ziyaretimizi bu sezon Mersin’e, dost bir kurum olan Kültürhane’ye yapmanın heyecanı içindeyiz.

Şiirsel Taş, Kıraathane’de yaptığı programların bir benzeriyle bu kez Mersinli çocuklarla buluşuyor. Bu programda, önyargılarımızı, koşullanmışlıklarımızı, korkularımızı kapıda bırakıp börtü böceğin dünyasına giriyoruz. Çünkü onlara dair hissettiğimiz olumsuz ne varsa bunlar farkında olmadan bize öğretilmiş şeyler.

Börtü Böcek Güncesi hem yazar hem de böcekbilimci olmak isteyen Çekirge lakaplı bir çocuğun günlüğüne düştüğü notlardan oluşuyor. Ailesini, okul hayatını ama en önemlisi doğa gözlemlerini anlatıyor Çekirge ve bizi börtü böcek dünyasının şaşırtıcı gerçekleriyle tanıştırıyor. Biz de Şiirsel Taş ile bu buluşmada gerçek böceklerle tanışacağız. Hayranlık uyandırıcı bu canlıların dünyasına adım atarken insan odaklı bakış açısının dışına çıkmaya ve insan dışındaki hayvanları da anlamaya, onlarla bağ kurmaya çalışacağız.

Şiirsel Taş: Önce hekim oldu, ardından çocuklar için yazmaya başladı. Doğayla olan göbek bağı hiç kopmadı. Yazmanın yanı sıra çocuk edebiyatı, tıp ve doğa bilimleri alanında çeviri yapıyor. Doğa yazınıyla ilgileniyor; biyoloji, sağlık, kent ekolojisi, çocuk-doğa ilişkisi üzerine kafa yoruyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır