Dr. M.O. Albukrek

11 Nisan Perşembe 19:00

Mekânın Sesi

Evimizin Eski Sahipleri

Hafıza Konuşmaları / Müzik Dinletisi

Biz Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde mülkiyetten ziyade iştirake, sahip olmaktan ziyade ait hissetmeye önem veriyoruz. Geçiciliğimizin fena halde farkındayız ve belki biraz da bu yüzden, burada yaptığımız birçok işte, birbirine eklenen hayat hikâyeleriyle kurulduğunu bildiğimiz ortak bir hafızanın izini sürmeyi deniyoruz.

“Evimiz” dediğimiz bu binayla ilişkimiz de başından beri böyle şekillendi. İstanbul Edebiyat Evi için mekân ararken ilk gördüğümüz andan itibaren ruhuyla bizi sarıp fiziksel yetersizliklerine rağmen başka bir yer aramaktan bizi vazgeçiren bu binanın bizden önce de bir hikâyesi olduğunu biliyor, o hikâyeyi öğrenmek istiyorduk. Ve bu akşam tam da bunu yapıyor, binamızın eski sahiplerini ağırlıyoruz.

Önce bu evde elli yıl geçirmiş bir kemanın sesine kulak vereceğiz. Preklasik Oda Müziği Ensemble'ın Bach ve Handel’den çalacağı parçaları dinleyeceğiz. Sonra o kemana ses veren sanatçı ve ailesi bize evlerinin, “evimizin” tarihini anlatacak. Ortak hafızamıza yeni bir hikâye ekleyeceğiz.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır