Murat Çelikkan

10 Aralık Pazartesi 19:00

Hakikat, Adalet, Hafıza

Murat Çelikkan

İnsan Hakları Konuşmaları - Müzik Dinletisi

“Yönettikleri toplumları tektipleştirmeye çalışan faşizan, otokratik yönetimler demokratik siyasetin ve insan haklarının yeşerip büyüdüğü sivil alanı da giderek daraltıyor, boğuyor. Bu ortamda siyaset de imkânsızlaşıyor.”

Murat Çelikkan 2018 Hrant Dink Ödülü’nü alırken böyle demişti. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin kabul edilişinin 70. yıldönümünde, yaşadığımız bu zor dönemde hak mücadelesinin olanaklarına bu mücadelenin adalet, hakikat ve hafızayla ilişkisi içinden bakıyoruz.

Murat Çelikkan'ın konuşması öncesinde Dolce Trio'dan Antonin Dvorak'ın op. 74, iki keman ve viyola için triosu Terzetto'yu dinleyeceğiz.

Murat Çelikkan: 25 yıllık gazetecilik hayatı boyunca muhabirlik, editörlük, köşe yazarlığı ve yayın yönetmenliği gibi çeşitli görevler üstlendi.  Türkiye insan hakları hareketinde aktif olarak yer aldı. İnsan Hakları Derneği, Af Örgütü-Türkiye, Helsinki Yurttaşlar Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın kurucusu oldu ve yönetim kurullarında yer aldı. Kürt meselesi ve medya etiğiyle ilgili projelerde çalıştı. Hafıza Merkezi’nin direktörü.

 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır