Murat Çelikkan

Ezgi Gönlüm Yalçın

Leyla Berk

Burcu Yazıcı

10 Aralık Pazartesi 19:00

Hakikat, Adalet, Hafıza

Murat Çelikkan

İnsan Hakları Konuşmaları - Müzik Dinletisi

“Yönettikleri toplumları tektipleştirmeye çalışan faşizan, otokratik yönetimler demokratik siyasetin ve insan haklarının yeşerip büyüdüğü sivil alanı da giderek daraltıyor, boğuyor. Bu ortamda siyaset de imkânsızlaşıyor.”

Murat Çelikkan 2018 Hrant Dink Ödülü’nü alırken böyle demişti. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin kabul edilişinin 70. yıldönümünde, yaşadığımız bu zor dönemde hak mücadelesinin olanaklarına bu mücadelenin adalet, hakikat ve hafızayla ilişkisi içinden bakıyoruz.

Murat Çelikkan'ın konuşması öncesinde Dolce Trio'dan Antonin Dvorak'ın op. 74, iki keman ve viyola için triosu Terzetto'yu dinleyeceğiz.

Kemanlar: Ezgi Gönlüm Yalçın, Leyla Berk; Viyola: Burcu Yazıcı

Murat Çelikkan: 25 yıllık gazetecilik hayatı boyunca muhabirlik, editörlük, köşe yazarlığı ve yayın yönetmenliği gibi çeşitli görevler üstlendi.  Türkiye insan hakları hareketinde aktif olarak yer aldı. İnsan Hakları Derneği, Af Örgütü-Türkiye, Helsinki Yurttaşlar Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın kurucusu oldu ve yönetim kurullarında yer aldı. Kürt meselesi ve medya etiğiyle ilgili projelerde çalıştı. Hafıza Merkezi’nin direktörü.

Ezgi Gönlüm Yalçın: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Keman Bölümü'nden mezun. Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programını Anadolu Üniversitesi'nde tamamladı. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Anadolu Senfoni Orkestrası ve Lal Kuartet üyesi. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü'nde Lisans ve Lisansüstü Keman ve Orkestra Repertuarı dersleri veriyor.

Leyla Berk: Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nı Gülden Turalı'nın öğrencisi olarak bitirdi. Eğitimine İsviçre’de Ayla Erduran ile devam etti. Yurt içi ve dışında çeşitli gruplarla oda müziği çalışmaları yapıyor. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Borusan Filarmoni o-Orkestrası üyesi.

Burcu Yazıcı: Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olduktan sonra master ve doktorasını Florida Eyalet Üniversitesinde tamamladı. Arkansas Senfoni Orkestrası'nın ve Kuarteti'nin üyeliğini yaptı. 2004'te Anadolu Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine başladı. Yurt içinde ve dışında konserlerine devam ediyor, ayrıca master kurs vermeyi sürdürüyor. Lal Kuartet üyesi. 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır

Kaydolmak için tıklayınız