Okuyup yazarak büyümek için!

Hikâyelerle başlar hayat. Dinlemeyi, anlatmayı, dönüştürmeyi, yeniden yaratmayı küçükken öğreniriz. Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde, bu bilinçle, hafta sonlarında çocuk etkinliklerine yer veriyoruz.

Her Cumartesi sabahı çocuklarla birlikte okumak için buluşuyor, okumanın başlı başına yaratıcı bir etkinlik olduğunu unutmadan okuyor ve okuduklarımızla bağlantılı bir yaratma süreci başlatıyoruz. Bazen kuklalar, bazen yoga, bazen boyalar eşliğinde genişletiyoruz hikâyeleri. Dinleyiciyken anlatıcı, yorumcuyken yaratıcı oluyoruz.

Evimizdeki ilk çocuk etkinliklerimizi ise 6 Ekim günü yazar Tülin Kozikoğlu’nun rehberliğinde gerçekleştirdik. Önce 3-7 yaş arası çocuklar yaratıcı bir okuma seansı için Çılgın Dondurma’nın etrafında buluştu. Çocuklar önce Dondurma Yok Mu? Peli kitabını hep birlikte okuyup anlamını sorguladılar, ardından kitabın içeriğine paralel bir elişi çalışması yaptılar.

En küçük yaşlardan itibaren söze değer vermeyi öğretmeyi, kitapları sevdirmeyi, onların hayatı nasıl zenginleştirebildiğini göstermeyi ve tabii okumayı alışkanlık edindirmeyi hedefleyen bu eğlenceli etkinlikler evimizin zemin katındaki çocuk odasında düzenleniyor.

“Çocuklarla Okuyoruz” etkinlikleri için önceden kayıt yaptırmak gerekmiyor. Veliler Cumartesi sabahları saat 10:30’u şimdiden ajandalarına not edebilir, çatkapı gelebilirler.

6 Ekim günü öğleden sonra ise sıra yazı yazmayı öğrenmekteydi. 3. ile 6. sınıf arasındaki 14 öğrencinin katıldığı “yaratıcı yazı” etkinliğinde Tülin Kozikoğlu yazı yazmayı bir oyuna dönüştürdü. Çocuklar önce haritalar hazırlayıp farklı bir “define” avına çıktılar. İstanbul Edebiyat Evi’nin defineleri mücevher ya da altın değil, yazdıkları hikâyeler ve şiirlerdi. Ve tabii bütün evde çınlayan kahkaha sesleri…

Oyunlarının ardından bütün çocuklar neler yazdıklarını hep birlikte okudular, birbirlerine ilham verdiler. “Ben bir yıldızım gece olunca etrafı aydınlatan,” diyordu Şevval şiirinde ve şöyle devam ediyordu: “Ben bir elektrikli sobayım kışın mevsimi ısıtan. Ben bir sütlü çikolatayım hem tatlı hem beyaz. Ben bir rüzgârım insanları serinleten…”

Eğer siz de çocuklarınızın bu öğretici ve keyifli çalışmaya katılmalarını istiyorsanız, Tülin Kozikoğlu’yla bir sonraki “yaratıcı yazı” etkinliği 3 Kasım Cumartesi saat 14:00-17:00 arası. Etkinlik için şimdiden kayıt olmak mümkün.

Kıraathane’de hem sizi hem çocuklarınızı en yakın zamanda görmek dileğiyle…