Ne mutlu eşitim diyene!

İstanbul Edebiyat Evi’nin Sonbahar 2020 sezonu 9 Ekim Cuma akşamı bizim için çok özel bir serginin açılışıyla başlıyor: Nehatîye Dîtın / Görülmemiştir.

Zehra Doğan'ın Türkiye'deki bu ilk kişisel sergisi, M. Wenda Koyuncu ve Seval Dakman'ın küratörlüğünde hazırlandı ve Sonbahar 2020 sezonunun kalbinde yer alan yeni bir etkinlik serisini de taçlandırıyor. Bu serinin adı, Ne Mutlu Eşitim Diyene!

Fizikî buluşmaları çok az sayıda tuttuğumuz, ağırlıklı olarak uzaktan katılıma elverişli dijital etkinliklerle oluşturduğumuz zengin ve melez sezon programımızı 6 Ekim'de açıklıyoruz.

“Ne Mutlu Eşitim Diyene: Milliyetçilik Tartışmaları” serisi ise 5 Ekim Pazartesi akşamı ilk konferansımızla başlıyor. 

Bu seri kapsamında, sezon boyunca toplam yirmi konferans ve üç sergi sunacağız sizlere.

Seriye verdiğimiz başlığın da ima ettiği üzere, kurum olarak eşitlikçi bir toplumun ve düzenin özlemi içindeyiz.

Kıraathane’de akademisyen, yazar, sanatçı ve öğrencilerin katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz "Ne Mutlu Eşitim Diyene" serisinin başlıca amacı dünyada ve Türkiye’de milliyetçiliği irdelemek, bağlantılar kurmayı ve öngörülerde bulunmayı denemek olacak. Yakın geçmişimizi ve bugünümüzü büyük ölçüde şekillendiren bir ideolojinin geleceği kadar alternatifleri üzerinde de eleştirel bir bakışla durmak istiyoruz.

Yirminci yüzyıla damgasını vuran milliyetçiliğin yirmi birinci yüzyıldaki nüfuzunu irdelerken, bu ideolojinin sadece devletteki, iktidardaki ve muhalefetteki siyasi oluşum ve cereyanlar üzerindeki belirleyici rolüne değil, edebiyat, sanat, dil, din, toplumsal cinsiyet, ekonomi, eğitim gibi birçok alandaki yansımalarına da bakabilmeyi umuyoruz. Milliyetçiliği konuşurken, savaşlardan göçlere, iklim krizinden işsizliğe en hayatî meselelerimizi de tartışacağız.

İstanbul Edebiyat Evi'ndeki yeni stüdyomuzda kayda alınan konferansları YouTube kanalımızda izlemeniz mümkün olacak. Sergileri ise randevulu olarak binada gezebileceğiniz gibi, dijital olarak da izleyebileceksiniz.

Zehra Doğan'ın kişisel sergisini, 13 Kasım'da başlayacak olan Aykan Safoğlu sergisi izliyor: Devrimci İstihâre (Atina/İstanbul, 4-7 Mayıs 2006). Bu sergide Safoğlu'nun Kıraathane için mekâna özel geliştirdiği bir yerleştirme yer alacak.

Sezonun ve "Ne Mutlu Eşitim Diyene" programının son sergisi ise Ahmet Ergenç'in kürasyonuyla Türkiyeli güncel sanatçıların eserlerini buluşturuyor: Hassas Müdahale. Bu sergi 11 Aralık-19 Ocak tarihleri arasında gezilebilecek.

Öte yandan, Kıraathane’nin 14-19 yaş grubunu kapsayan Genç Okurlar Genç Yazarlar Programı, Aslı Tohumcu ve Serkan Gülpınar’ın rehberliğinde, “Milliyetçilik Tartışmaları” konulu sekiz seanslık bir atölye çalışmasını yaz boyunca yürüttü ve tamamladı.

O atölyede genç arkadaşlarımızın kaleme aldığı öykü ve denemeler yakında yayınlanacak. Ayrıca atölye ekibinin Haw romanını okuyup tartıştıkları Kemal Varol'la bir araya gelecekleri bir sohbet de dışarıdan katılıma açık olarak 14 Ekim'de gerçekleşecek.

"Ne Mutlu Eşitim Diyene" konferans serimiz Ekim, Kasım, Aralık aylarında yayınlanacak; ardından Kış 2021 sezonumuzda bu konferanslarda ele alınan konuları tartışıp katılımcıların soruları ve görüşleriyle genişletebileceğimiz bir forum düzenleyeceğiz.

Ve bu konferans serisine temel teşkil eden yirmi makaleyi 2021 ilkbaharında bir kitaba dönüştürmek istiyoruz.

Konferans serisindeki bütün konuşmaları YouTube kanalımızdaki ilk gösterimleri sırasında veya daha sonra video arşivimizde izleyebileceksiniz. 

Sezon boyunca milliyetçiliği, ırkçılığı, göçmenliği, eşitlik mücadelesini ve eşitsizlik hallerini ele alan sürpriz etkinliklerimiz de olacak. Takvimimizin sık sık güncelleneceğini lütfen unutmayın.