Genç Okurlar Genç Yazarlar Programı yeniden başlıyor

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi olarak Asmalımescid mahallesindeki mevcut binamızda faaliyete başlamamızdan önce gerçekleştirdiğimiz ilk Kıraathane etkinliklerinden biri Genç Okurlar Genç Yazarlar Programı’ydı. 14-19 yaş arası gençlerin katıldığı bu program 2017'den itibaren aralıklarla ve farklı ekiplerle devam etti, mezunlarını verdi. 

Programın amacı daha iyi birer okur ve daha iyi birer yazar olma isteği taşıyan gençleri bir araya getirerek, özgür bir ortamda birlikte üretmelerini sağlamak, düşünce ve edebiyat dünyasını daha iyi tanırken, sadece rehber öğretmenlerinden ve program kapsamında tanıştıkları yazarlardan değil birbirlerinden de öğrenerek kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktı.

Programa katılanlar kurmaca ve kurmaca dışı metinleri birlikte okudular, tartıştılar, karşılaştırdılar, eleştirdiler; bu metinlerden yola çıkan tartışmalar yaptılar; yapıtlarını okudukları yazarlarla buluşup söyleşiler gerçekleştirdiler ve bütün bu ortak çalışmadan ilhamla deneme, öykü, mektup, günce türünde ürünler ortaya koydular. Bu ürünlerin bir kısmını Genç Kıraathane blogunda okurlarıyla da paylaştılar. 

Şimdi daha önce üç sezon boyunca bu programın yürütücülüğünü üstlenmiş olan Aslı Tohumcu ve Serkan Gülpınar’ın rehberliğinde yeni bir atölye çalışmasına başlıyoruz. Genç Yazarlar Genç Okurlar Programı bu kez İstanbul Edebiyat Evi’nin “Ne Mutlu Eşitim Diyene! / Milliyetçilik Tartışmaları” serisinin bir parçası olarak, katılımcıların milliyetçilik, yurtseverlik, ayrımcılık, eşitlik, çoğulculuk, çeşitlilik gibi kavramları ele alacakları bir okuma-yazma serüvenine girişiyor.

Rehber öğretmenlerimizin bu serüven için seçtiği üç kitap, Haw (Kemal Varol / İletişim), Hatırlıyorum: Türkiye’de Gayrımüslim Hayatlar (Yahya Koçoğlu / Metis) ve Bildiğin Gibi Değil: 90’larda Güneydoğu’da Çocuk Olmak (Rojin Canan Akın, Funda Danışman / Metis).

Covid-19’a karşı önlemler kapsamında evden çıkması yasak yaş grubunda bulunan atölye katılımcıları, kendilerine İstanbul Edebiyat Evi tarafından sağlanacak bu kitapları okuyup, evlerinden katılabilecekleri çevrimiçi buluşmalarla tartışacak ve on seans sonunda yine bu çalışmadan ilhamla kaleme aldıkları yapıtları okura sunacaklar. 

Genç Okurlar Genç Yazarlar Programı’nın İlkbahar ve Yaz 2020 sezonlarındaki buluşma tarihleri 21 Nisan, 5 Mayıs, 19 Mayıs, 2 Haziran, 16 Haziran, 30 Haziran, 14 Temmuz, 28 Temmuz, 11 Ağustos ve 25 Ağustos olarak belirlendi. Internet üzerinden konferans sistemiyle gerçekleştirilecek buluşmalara katılım ücretsiz ancak teknik imkânlar dahilinde sınırlı olacak. 

Buluşma saatleri ve katılım koşullarına ilişkin bilgi almak için (0536) 7184202 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. 

Aslı Tohumcu: Aralık 1974’te Leverkusen’de doğdu, Bursa’da büyüdü. İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü; çeşitli yayınevlerinde editörlük, TRT 2’de sunuculuk ve danışmanlık yaptı; kitap ekleri çıkardı. 2003’te Abis, 2006’da Yok Bana Sensiz Hayat, 2010’da Şeytan Geçti ve Taş Uykusu, 2014’te Ölü Reşat, 2017’de Sevil de Sevme, 2018’de Durmadan Leyla, 2020'de Kötü Kalp adlı kitapları yayımlandı. 2015’te Kutlukhan Kutlu ile Güçoburlar adlı derlemeyi hazırladı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Kızı Tomris’le İstanbul’da yaşıyor.

Serkan Gülpınar: 1980'de doğdu. İnönü Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünü bitirdi. 2006'dan beri öğretmenlik yapıyor. 2008'de "Düşlerin Fısıltısı" adlı ilk öyküsüyle Ümraniye Belediyesinin açtığı öykü yarışmasında mansiyon kazandı. İstanbul'da yaşıyor.