Kemal Gökhan Gürses

Birol Bayram

Çizgi Fabrikası’ndan Edebiyat Evi’nde iki atölye

Kemal Gökhan Gürses ve Birol Bayram’ın atölyelerine katılanlar birlikte birer kitap üretecek.

Çizmeyi ve anlatmayı, çizerek anlatmayı sevenler ve bu konuda yetkinleşmek isteyenlere iyi bir haberimiz var. Çizgi Fabrikası kurucu ve yöneticileri Birol Bayram ve Kemal Gökhan Gürses, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi çatısı altında iki ayrı atölye ile sizlerle olacak.

Üretim odaklı atölyelerin sonunda her katılımcının kendi ürettiği bir kitap basılı olarak katılımcılara teslim edilecek.

İstanbul Edebiyat Evi’nin Sonbahar 2018 sezonunda üç ay boyunca her haftasonu Cumartesi-Pazar ikişer saatlik buluşmalarla gerçekleştirilecek bu atölyelere katılım için başvuru formunu doldurmanız ve atölye sorumlularının katılım durumunuza ilişkin cevabını beklemeniz gerekiyor.

Ücrete tabi olan bu iki atölyede de, başvuruları ilgili atölyenin sorumluları tarafından bursa değer görülen en az ikişer kişiye ücretsiz katılım imkânı tanınacak.

Birol Bayram’la “Birlikte Çocuk Kitabı” Atölyesi

Karikatür sanatçısı ve grafik tasarımcı Birol Bayram, yayıncılık ve reklam endüstrisi için sayısız iş üretti ve hâlen büyük bir yayınevinin görsel yönetmeni. Kendisi ayrıca Kova burcu ve Beşiktaş taraftarı.

Birol Bayram’la “Birlikte Çocuk Kitabı” Atölyesi yetişkinler için düzenleniyor. Katılımcılar, Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki buluşmalarında sırasıyla şu aşamaları birlikte katedecekler:

 1. Dünyada çocuk kitabı; picture book.
 2. Çocuk kitabı hikâyesi yazımı ve kareleme
 3. Görsel içerik tasarımı ve illüstre etme
 4. İllüstrasyon uygulaması ve sayfa yerleşimi
 5. İçeriğin baskıya uygun hâle getirilmesi için teknik çalışma
 6. Baskı sürecini görmek için matbaa ziyareti ve turu
 7. Bir adet “kendi ürettiği” kitabın katılımcıya teslimi

Kemal Gökhan Gürses’le “Birlikte Çizgi Roman” Atölyesi

Mikrop, Gırgır ve Fırt gibi mizah dergilerinde karikatürist olarak çalıştan, Cumhuriyet gazetesinde 13 yıl, Radikal gazetesinde günlük çizgi bantları ve çizgi romanlar yayımlayan, birçok çizgi roman, karikatür ve çocuk kitabında imzası olan Kemal Gökhan Gürses ise Kıraathane’de 15 yaş üzerindeki çizerler için bir atölye düzenliyor.

Gürses’in atölyesi de üç ay sürecek ve şu aşamaları içerecek:

 1. Çizgi roman türleri ve tarihine kısa bir bakış
 2. Çİzgi roman senaryosu yazmak
 3. Çizgi romanda zaman, kadraj ve açı kavramı
 4. Tipleme, karekter yaratımı ve anlatım tercihleri
 5. Kompozisyon
 6. Malzeme ve gereç tercihleri
 7. Senaryo üretimi
 8. Çizgi roman üretimi
 9. Baskı sürecini görmek için matbaa ziyareti ve turu
 10. Bir adet “kendi ürettiği” kitabın katılımcıya teslimi

Her iki atölyeye kaydolmak için ayrı ayrı başvuru formları doldurmanızı, burslu katılmak istiyorsanız bunu özel olarak belirtmenizi ve gerekçelendirmenizi rica ediyoruz. Atölyeye katılım ücreti aylık 500 TL olarak belirlendi.

Atölyeleri başarıyla tamamlayanlar, üretimine katıldıkları kitabın yanı sıra Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nin “katılım sertifikası”na da sahip olacaklar.